Kurbanlık hayvan nasıl seçilir? - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Kurbanlık hayvan nasıl seçilir?


Kurban Bayramı vesilesiyle hem dini vecibeleri yerine getirmek hem de sağlıklı gıda elde edebilmek amacıyla kesilecek kurbanlık hayvanların seçiminde bazı hususlara dikkat edilmesi gereklidir. İslam dinine göre kurban vasfı taşıyan hayvanlar koyun, keçi, sığır, manda ve devedir. Kurban olarak kesilebilmesi için, koyun ve keçinin bir, sığır ve mandanın iki, devenin ise beş yaşını doldurmuş olması gerekir. Ancak, 6 ayını tamamlayan koyun bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olması halinde kurban edilebilir.

Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, azaları tam ve besili olması sağlık bakımından önem arz eder. Bu nedenle, kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün, bir veya iki gözü kör, boynuzlarının biri veya ikisi kökünden kırık, dili, kuyruğu, kulakları ve memelerinin yarısı kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük hayvanlardan kurban olmaz.


Seçilecek hayvanların etlenme ve yağlanma durumu genel vücut yapılarına bakılarak ve özel bir takım vücut bölümlerinin el ile muayenesi sonrasında tespit edilebilir. Besili sığırlarda gövde her yönden dolgun görünümde, butlar yuvarlak, omuzlar geniş, vücut çıkıntıları belirsiz, deri yumuşak ve elastiki, kıllar ince ve parlaktır. Sığırlarda; kuyruk sokumu, bel, leğen çıkıntısı, diz kapağı önündeki, kavram, son kaburga, omuz başı, döş, boş böğür besi derecesi ile ilgili muayene edilmesi gerekli noktalardır.  Besili koyunlarda gövde her yönden dolgun görünümde, butlar yuvarlak, vücut çıkıntıları belirsiz, göğüs derin ve geniş, kaburgalar yuvarlak, deri yumuşak ve elastiki, kıllar ince ve parlaktır. Koyunlarda; sırt, but, kuyruk, kaburga bölgesi besi derecesi ile ilgili muayene edilmesi gerekli noktalardır.

Kurbanlık hayvan seçiminde şu hususlara özen gösterilmelidir:

• Öncelikli olarak dişi hayvanlar değil erkek hayvanlar tercih edilmelidir.
• Kurban edilecek hayvan yeni doğum yapmış veya gebe olmamalıdır.
• Ağız, burun, göz, meme veya cinsel organlardan akıntı gelmemelidir.
• Hayvanlar nefes alırken zorlanmamalı ve öksürmemelidir.
• Vücudu kaplayan kıllar karışık ve mat olmamalıdır.
• Hayvan çevreye karşı ilgili olmalıdır. Tepkisiz veya saldırgan olmamalıdır.
• İshal gibi sindirim sistemi problemleri olmamalı, kuyruk ve etrafı temiz olmalıdır.
• Ağız içinde ve burun etrafında yara olmamalıdır, burun etrafı nemli olmalıdır.
• Hayvanın vücudunda yara, ödem, şişlikler ve ayaklarda topallık olmamalıdır.

Çeşitli bölgelerden getirilen kurbanlık hayvanların küpeli olması, büyükbaş hayvanların pasaportu, küçükbaş hayvanların nakil belgesi ve hayvanların "Veteriner Sağlık Raporu" aranmalıdır. Bu belgeler hayvanların getirildiği kaynağın ve hayvanların sağlığının güvencesi niteliğindedir, bu belgeleri bulunmayan hayvanları satın almamaları gerekir. Söz konusu bilgilere Tarım ve Orman Bakanlığı'nın küpe sorgulama sayfasından ulaşılabilmektedir.
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder