Yumurta tavukçuluğunda piliç dönemi - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Yumurta tavukçuluğunda piliç dönemi


Yumurta tavukçuluğunda piliçler, 16-18 haftalar arasında büyütme kümesinden yumurtlama kümeslerine veya kafeslerine aktarılırlar. Taşıma, karanlık bir ortamda, serin bir zamanda, hayvanlarda stres oluşturmadan, özenle yapılmalıdır. Stres faktörlerinden etkilenmemeleri için taşımadan önce ve sonra vitamin verilmesinde fayda vardır.

Tavukların Beslenmesi

Tavukçulukta beslenme, üretimin karlı olabilmesi açısından ayrı bir önem taşımaktadır. Çünkü tavukçuluk işletmelerinde yapılan tüm harcamaların yaklaşık %70'ni yem harcamaları oluşturmaktadır. İlk haftadan itibaren başlanarak, yumurta dönemi sonuna kadar mutlaka uygun ebat ve miktarlarda yeme katılarak grit (mozaik taşı) verilmelidir. Grit verilmesi yumurtlama döneminde yem tüketimini %10-15 azaltır. 18. Haftadan 42. haftaya kadar birinci dönem yumurta tavuk yemi ile beslenir. Daha sonraki dönemde ise ikinci dönem yumurta tavuk yemi verilir. Yem alırken, en fazla 15 günde tüketilebilecek kadar yem alınmalıdır. Fazla yem alınmamalı, depolanmasına ve istiflenmesine azami gayret gösterilmelidir. Yumurtacı bir tavuğun günlük yem tüketimi 110-125 gramdır. 1 kg yumurta için harcanan yem miktarı 2.1-2.2 kg’ı pek geçmemektedir.

Yumurta Veriminde Etkili Faktörler

Yumurta veriminde; uygun çevre (ısı, nem, havalandırma), ekipmanlar (yemlik ve suluklar), aydınlatma gibi faktörler etkili olmaktadır. Yumurta tavuklarının büyütme ve gelişme dönemi alan ihtiyaçları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

6-18 Hafta 18. Hafta Sonrası
Kafeste Yerde Kafeste Yerde
Alan Mesafesi 280 cm² 10 Piliç/m² 400 cm² 6 Tavuk/m²
Yemlik Mesafesi 5 cm 5 cm 10 cm 7,5 cm
Suluk Mesafesi 2,5 cm 2,5 cm 10 cm 4-5 cm

Aşağıdaki tabloda ise yumurta tavuklarının yemlik ve suluk ihtiyaçları görülmektedir.

6-18 Hafta 18. Hafta Sonrası
Nippel Suluk 1 Nippel / 6-8 Piliç 1 Nippel / 4-6 Piliç
Yuvarlak suluk 1 Suluk / 75-80 Piliç 1 Suluk / 75-80 Piliç
Uzun Yemlik 5 cm / Piliç 7,5-8 cm / Piliç
Yuvarlak Yemlik 1 Yemlik / 40 Piliç 1 Yemlik / 25-30 Tavuk

Aydınlatma süresi ve yoğunluğunun; tavuklarda yumurta verimi, yumurta ağırlığı, cinsi olgunluk yaşı, canlı ağırlık artışı, embriyo gelişimi, erkeklerde döllenme gücü ve sperma kalitesi üzerine önemli etkileri vardır. Aydınlatma süresinin uzaması, erken cinsi olgunluğa sebep olur. Bu yüzden kış çıkışlarında gittikçe azalan bir aydınlatma programı uygulanmalıdır. ilkbahar çıkışlarında kısıtlamaya gerek yoktur.

Kanibalizmin Önlenmesi

Kanibalizm, her yaştaki civciv, piliç ve tavuklar arasında görülen ve yetiştiricilerin asla ihmal edemeyeceği kötü bir alışkanlıktır. Zira, bu durumdaki hayvanlar birbirlerinin kloaka (geri) veya kloakanın hemen altındaki karın bölgelerini, başlarını, parmaklarını, kanat ve kuyruklarını gagalayarak ciddi yaralara yol açarlar.

Kanibalizmin başlıca nedenleri şunlardır:
- Yemlik, suluk ve follukların yetersiz olması,
- Yemin protein ve esansiyel aminoasitler bakımından tamamen noksan veya yetersiz olması,
- Birim alana normalden fazla hayvan konulması,
- Sinirlilik ve aşırı heyecan,
- Aşırı sıcaklık,
- Aşırı aydınlatma,
- Yaralı ve sakat hayvanların sürüden ayrılmaması,
- Bazı tavukların gerilerinin dışarı fırlaması (prolapsus),
- Her türlü stres durumu,
- Sürüde folluk yerine, yere yumurtlamakta direnen hayvan olması,
- Follukların fazla aydınlık olması,
- Hayvanların aç veya susuz bırakılması,
- Çiftleşme sırasında meydana gelen hırpalanma veya yaralanmalar,
- Sadece pelet yem kullanılması,
- Dış parazitlerin yol açtığı yaralar,
- Farklı yaş, ırk ve renkteki hayvanların bir arada tutulması.

Kanibalizm bu faktörlerden bir veya bir kaçının etkisi ile ortaya çıkabilir. En iyisi bunları ortadan kaldırarak çıkışını önlemektir. Ancak, bir kez görüldükten sonra, gaga kesiminden başka hemen hemen hiçbir çare kalmamaktadır.
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder