Yumurta tavukçuluğuna giriş - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Yumurta tavukçuluğuna giriş


Günümüzde tavukçuluk önemli bir endüstri sektörü olmuş ve dev adımlarla ilerlemektedir. Yumurta tavukçuluğu, insan beslenmesinde mükemmel bir gıda olan yumurtanın üretimi açısından çok önemli bir yetiştiricilik faaliyetidir. Çünkü yumurta, anne sütünden sonra insanın ihtiyacı olan tüm besin ögelerini bulunduran tek besin kaynağıdır. Yeni bir yaşamın özü olduğu düşünülecek olursa, besleyici değerinin yüksek olması hiç de şaşırtıcı değildir. Yumurta tüm besinler içerisinde en değerli proteini içermektedir. Sindirilebilirliği yüksektir, tamamına yakını vücut tarafından kullanılmakta ve vücut proteinlerine dönüşebilmektedir. Yumurta başlıca, A, D, E ve B grubu vitaminler olmak üzere diğer vitaminleri de önemli oranda içermektedir.

Yumurtacı tavuk yetiştiriciliği yemeklik ve damızlık yumurta için yapılır. İşletme için gereken civciv ve piliç ya işletmenin kendi içinde üretilir veya dışarıdan alınır. Yemeklik yumurtacı işletmelerde horoz gerekli değildir. Damızlık yumurtacı işletmelerse her 10-12 tavuğa bir horoz katarlar.

Yumurtanız Hangi Renk Olsun?

Kahverengi yumurta veren tavuklar sakin huyludur. Ağırlıkları fazladır. Yem tüketimleri fazlacadır. Ama verim dönemi sonunda satışta ağırlık farkı bu masrafını karşılar. Yumurta verimi beyazlardan %3-4 daha azdır. Yumurta ağırlığı ise ortalama 2 gram daha fazladır. Beyaz yumurta veren tavuklar daha sinirli ve hırçındır. Bakımları dikkatli yapılmalıdır. Vücutları hafif, yem tüketimi azdır. Yumurta verimi biraz fazlacadır, ancak ortalama yumurta ağırlığı daha azdır.

Türkiye'nin Dünya Tavukçuluğunda Yeri

Bu gün tarımsal üretim ve gıda sektöründe Türkiye'nin cirosu en büyük firmaları, kanatlı entegre firmalarıdır. Geçimini kanatlı sektöründen temin eden (üretici çiftçi, sektörle ilgili esnaf, yem, ilaç, yan sanayi, nakliye, pazarlama dahil) insan sayısı yaklaşık 1,5 milyon (aileleri ile birlikte) kişidir. Sektörün yıllık cirosu yaklaşık 5,5 milyar dolardır. Kanatlı sektörü Türkiye tarımı içinde en hızlı gelişen ve en güçlü sektörlerden biri haline gelmiştir. TÜİK verilerine göre Türkiye'nin toplam tavuk eti üretimi 2019 yılında toplam 2.138.035 ton ve yumurta üretimi 19.898.126.000 adet olarak gerçekleşmiştir. Türkiye kanatlı eti ve yumurtası üretiminde kendine yeter olup, üretim fazlasını ihraç etmektedir.


FAO 2018 yılı verilerine göre; Dünya’da 114.902.242 ton tavuk eti üretimi ve 77.067.008 ton tavuk yumurtası üretimi yapılmıştır. Dünya üretimi ile kıyaslandığında Türkiye, tavuk eti üretiminde 10. sırada, tavuk yumurtası üretiminde ise 9. sırada yer almıştır. Avrupa’da ise 18.649.340 ton tavuk eti üretimi ve 11.073.316 ton tavuk yumurtası üretimi yapılmıştır. Avrupa üretimi ile kıyaslandığında Türkiye, tavuk eti ve tavuk yumurtası üretiminde 2. sıradadır.

Türkiye'de kanatlı sektöründe toplam 11.056 (kuluçkahane, kombina-kesimhane, damızlık, etlik ve yumurtacı ) işletme mevcuttur. Üretim işletmelerinde 2.439 damızlık kümes, 12.725 ticari etlik kümes, 5.058 ticarî yumurtacı kümes olmak üzere toplam 20.222 adet kümes bulunmaktadır. Mevcut işletme ve kümeslerde kapasite kullanım oranının %85-90 civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Yumurta tavukçuluğunda başarılı sayılmak için aşağıdaki kıstaslar önem arz etmektedir;
- Tavuk başına yıllık yumurta verimi en az 280 olmalıdır.
- 1 kg. yumurta için yedirilen yem miktarı 2.0-2.2 kg. olmalıdır.
- Yumurtlama döneminde aylık ölüm oranı en çok %1 olmalıdır.
- Çok küçük ve satışa uygun olmayan yumurta oranı en fazla %5 olmalıdır.
- Kırık yumurtaların oranı %2’yi geçmemelidir.

Bu hedeflere ulaşabilmek için;
- Besin maddelerince iyi dengelenmiş karma yemler kullanılmalıdır.
- Tavuklar 19 aylık olduktan sonra verim dışı bırakılmalıdır.
- Sürü büyüklüğü ne kadar artarsa kazanç da o kadar artar.
- Yüksek verimli ırklar seçilmelidir.
- Kaliteli yumurtalar üretilmelidir.
- Pazar şartları iyi takip edilmelidir.
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder