Tavuk Irkları: Gerze - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Tavuk Irkları: Gerze


Gerze ırkının esas yetiştirilme alanı Sinop’un Gerze ilçesi'dir. Yumurta üretimi ve özel merak nedenleriyle yetiştiriciliği yapılmaktadır. Oldukça ürkek bir ırk olup, erkekler boğuk ve kalın bir sese sahiptir. Ekstansif ve yarı entansif şartlarda yetiştirilirler.


Baş orta uzunlukta, çatal ibiklidir. Burun delikleri büyük ve gaga üzerinde çıkıntılı, gaga gri renk tonlarında ve orta uzunluktadır. Kulaklar kısa tüylerle kaplı, kulak lobları erkeklerde çok belirgin her iki tarafta beyazdır. Boyun yapısı erkeklerde uzun, dişilerde orta uzunlukta ve tüylüdür. Kuyruk sağlam yapılı ve gösterişlidir. Kanat büyük ve geniştir. Göğüs orta derinliktedir. Vücut siyah tüylerle kaplıdır. Erkeklerde kuyruk tüyleri ışık altında yeşil-siyah bir görünüm verir. Deri rengi beyazdır. İncik, ayak derisi ve pulları gri tonlarında, tüysüz, dört parmaklı ve mahmuzludur. Bacaklar erkeklerde sağlam yapılı, yüksek ve sağlam duruşlu, dişilerde daha kısadır. Yumurta kabuk rengi beyazdır.

Gerze Irkına Özgü Özellikler

Irk Özelliği Erkek Dişi
Ergin Canlı Ağırlık (kg) 2.0 1.5
Baş Yapısı Küçüktür. Orta büyüklüktedir.
İbik Yapısı Büyük, çatal ibiktir. Küçük, çatal ibiktir.
Gaga Yapısı Orta uzunlukta, güçlü, gaga rengi gri tonlarındadır. Orta uzunlukta, gaga rengi gri tonlarındadır.
Burun Delikleri Büyük ve gaga üzerinde çıkıntılıdır. Büyük ve gaga üzerinde çıkıntılıdır.
Yüz Yapısı Orta uzunlukta ve hafif tüylüdür. Orta uzunlukta ve hafif tüylüdür.
Göz Yapısı Orta büyüklükte, yuvarlak ve kahverengidir./td> Orta büyüklükte, yuvarlak ve kahverengidir.
Gerdan Yoktur. Yoktur.
Kulak ve Lopları Kulaklar kısa tüylerle kaplı, kulakların altında her iki tarafta çok belirgin beyaz kulak küpesi vardır. Kulaklar kısa tüylerle kaplı, kulakların altında her iki tarafta erkeklere göre oldukça küçük, belirgin beyaz kulak küpesi vardır.
Kakül Yoktur. Yoktur.
Sakal Orta genişlikte ve oldukça uzundur. Orta genişlikte ve kısadır.
Boyun Yapısı Uzun ve tüylüdür. Orta uzunlukta ve tüylüdür.
Ense Yapısı Kısa, kalın ve tüylüdür. Kısa, kalın ve tüylüdür.
Kuyruk Yapısı Sağlam yapılı ve gösterişli, kuyruk tüyleri çoğunlukla dik ve yatay açılarla bağlantılıdır. Sağlam yapılı, orta boyda yukarı kalkıktır.
Kanat Yapısı Büyük ve geniştir. Büyük ve geniştir.
Göğüs Yapısı Orta derinliktedir. Orta derinliktedir.
Ayak ve Tırnak Yapısı Bacaklar yüksek, sağlam yapılı, düz duruşlu, incik, ayak derisi ve pulları gri renk tonlarında, tüysüz, dört parmaklı ve mahmuzludur. Bacaklar erkeklere göre daha kısa, incik, ayak derisi ve pulları gri renk tonlarında, tüysüz, dört parmaklıdır.
Telek Rengi Vücut siyah tüylerle kaplıdır. Parlak kuyruk tüyleri ışık altında yeşil-siyah bir görünüm verir. Vücut siyah tüylerle kaplıdır.
Deri Rengi Beyazdır. Beyazdır.
Civciv Çıkım Ağırlığı (g) - 37-38
Yıllık Yumurta Verimi (adet) - 88
Yumurta Ağırlığı (g) - 45-55
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder