Pekin ördeklerinin bakımı ve beslenmesi - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Pekin ördeklerinin bakımı ve beslenmesi


Pekin ördeklerinin yumurta verimi 40 hafta sürer. Bu sürede 150-200’e yakın yumurta verebilirler. Yüksek verimli hayvanlardır, bu nedenle kuluçkaya yatmayı sevmezler. Yumurtalarından civciv almak için hindi veya tavuk kuluçkaya yatırılır. Tavuklar 7-8, hindiler 20-22 Pekin ördeği yumurtasına kuluçkaya yatırılabilir. Eğer çok sayıda üretim yapılıyorsa, elbette kuluçka makinesi kullanmak gerekir. Kuluçkadan yüksek verim almak için, yumurtaların döllü olması gerekir. Bu amaçla her 4 dişi ördeğe 1 erkek ördek katılmalıdır. Ördeklerin folluğa yumurtlamaya alıştırması gereklidir. Follukların tabanına planya talaşı veya benzeri altlık konur. Yumurtalar sabah toplanmalı, uygun ortamda bekletilmelidir. Bir haftayı geçirmeden fumige ederek mikroptan arındırılan kuluçkalık yumurtalar kuluçka makinesine konulmalıdır. Kirli ve şekilsiz olanlar kuluçkaya konulmaz. Kuluçka süresi 28 gündür. Pekin ördeği yumurtaları ilk 24 gün gelişim bölmesinde tutulur, sonraki 4 gün çıkış bölmesine alınır. 28’inci günde civciv çıkışı başlar.

Civcivler

Yumurtadan çıkan Pekin ördeği civcivleri ana makinesine alınır veya yerde bakılır. İlk 3-5 gün içinde burun-göz karma damla aşısı yapılır. Sularına vitamin ve antibiyotik eklenir. Üç hafta özel olarak bakılan hayvanlar, artık suya salınıp, yüzmeye alıştırılabilirler. İlk 4 haftada %20 proteinli Pekin ördeği yemi ile beslenmelidir. 

Palazlar

Damızlık olan Pekin ördeklerine 4’üncü haftadan sonra 6 ay kadar %15 proteinli Pekin ördeği geliştirme yemi verilir. Hayvanlar 5 aylık olunca, iriliğine, göğüs genişliğine, bacaklarının sağlamlığına bakılır ve iyi olanlar damızlığa ayrılır. 3-5 dişi için 1 erkek ayrılmalıdır.


Anaçlar

Dişiler 5-6 aylık olanca yumurtlamaya başlar. Yumurtlama başlayınca ilk gün %75 palaz geliştirme yemi, %25 yumurta yemi verilir. ikinci gün yarı yarıya verilir, üçüncü gün %25 palaz geliştirme yemi, %75 yumurta yemi verilir. Dördüncü gün artık tamamen yumurta yemine geçilir. Yumurta yemleri %15-17 proteinli olmalıdır. Folluklar 40x50x40 cm ölçülerinde olmalıdır. Her 4-5 ördeğe bir folluk bulunmalı, diplerine talaş ve benzeri bir altlık konulmalıdır. Böylece yumurtalar kırılmaz ve temiz kalır.
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder