Pekin ördeği yetiştiriciliğine giriş - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Pekin ördeği yetiştiriciliğine giriş


Bilimsel sınıflandırmada ördekler, Anatidae ailesindeki kuşların ortak adıdır. Hemen hemen tüm ördek türleri vahşidir, sadece Güney Amerika'daki misk ördeği ve Avrasya'daki yeşilbaş ördeği evcilleştirilmiştir. Günümüzde yetiştirilen tüm evcil ördek türleri yeşilbaştan türemiştir. Mutasyonlar ve seçilim nedeniyle, evcil safkan ördekler, çok az da olsa, hala birbirinden farklıdır. Anatomik özelliklerine ve yaşama için tercih ettiği bölgelere göre bir su kuşu olup, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde halk elinde üretilen ve ailelerin beslenme gereksiniminin bir kısmını karşılayan bir hayvandır. Günümüzde ticari amaçlarla yoğun (entansif) üretimi yapılmaktadır. Bir çok türe göre olumsuz çevre koşullarına daha dayanıklıdır ve çok basit barınak ve bakım koşullarında yetiştirilebilir.


Verim ve diğer olumlu özelliklerinden dolayı ördek yetiştiriciliğinde, Pekin ördeği yetiştiriciliği dünyada kabul görmüştür. Dünyaya Çin Halk Cumhuriyeti'nden yayılmıştır. İngiltere ve ABD gibi çeşitli ülkeler pekin ördeğini geliştirmiş, eti vatandaşları arasında kabul görmüş ve çeşitli ülkelere ihracatı da yapılmaktadır. Türkiye'ye 1984 yılında Çin hükümetinin gönderdiği 10 adet Pekin ördeğinin Antalya'da çoğalması üzerine Türkiye'de de yaygınlaşmıştır. Türkiye'de yetiştirilen pekin ördekleri tüy tipi pekin ördekleridir. Yumurta verimi yüksektir. Karaciğeri, tüyleri ve gübresi ek gelir kaynağı sağlamaktadır. Tüyleri kremsi beyaz, gaga ve ayakları portakal rengidir. Hastalıklara karşıda oldukça dayanıklı bir ördek ırkıdır. Tavukları kitle halinde öldüren hastalıklar, pekin ördeğinde daha az görülmektedir.
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder