Pekin ördeği barınakları ve havuzu - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Pekin ördeği barınakları ve havuzu


Pekin ördeği eti, yumurtası, karaciğeri, tüyleri ve gübresi için yetiştirilir. Eti ve yumurtası lezzetlidir. Pekin ördeğinin tüyleri hafif ve yumuşaktır. Mont, kaban, döşek, yorgan, yastık yapımında kullanılır. Bir Pekin ördeğinden 100 gram temiz tüy alınır. Gübresinde toprağa yararlı maddeler vardır, havuz suyu sulama suyu olarak kullanılması bitkilere çok yararlıdır. Aynı zamanda ördek havuzlarında aynalı sazan yetiştiriciliği de yapılabilmektedir.

Pekin Ördeği Barınakları

Eski tavuk kümesleri varsa, bunlara 50x50 cm’lik çıkış delikleri açılıp, Pekin ördeği yetiştirilebilir. Hatta üç yanı kapalı bir yanı açık kümesler de kullanılabilir. Önemli olan, hava cereyanı bulunmamasıdır. Bu nedenle kuzey tarafı mutlaka korunaklı olmalıdır. Ördekler havuzdan çıktıktan sonra, ıslak halde kümese girmelerine müsaade edilmemelidir. Bunun için kümes ile havuz arasına 1,5-2 metre genişliğinde dinlenme yeri yapılmalıdır. Buraya dere çakılı döşenebilir, beton kaplama da yapılabilir. Havuza doğru meyil verilmelidir.


Pekin ördeği havuzu kümesin güneyinde bulunmalıdır. Kümes alanının yarısı kadar havuz yeterlidir. Ördekler havuzda hem yüzerler, hem suyundan içerler, hem de orada çiftleşirler. Ayrıca gübrelerini havuza bırakırlar, bundan dolayı havuz suyunun temiz tutulması gereklidir. Sık sık su boşaltılmalı, havuz iyice temizlenmeli ve badana edilmelidir. Kirli bir havuz, ördeklerin sağlığı için zararlıdır. Hastalıklardan korumak için koruyucu aşılarına önem verilmelidir. Strese ve ishale neden olacağından ani yem değişikliklerinden kaçınılmalıdır.
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder