Koyun Irkları: Tuj - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Koyun Irkları: Tuj


Tuj koyun ırkı Kars (özellikle Çıldır), Ardahan ve Iğdır illerinde yetiştirilir. Kombine, et, yapağı ve süt verimine sahiptir.

Genellikle vücut küçük yapılıdır. Baş küçük, profili düz ve sarkık kulaklıdır. Alnın göze kadar olan kısmı yapağıyla örtülüdür. Başın diğer kısımları genellikle çıplaktır. Vücut parlak beyaz renktedir. Burun, göz ve ağız etrafı ile ayaklarda siyah pigment bulunur. Göz etrafında, tarsal ve carpal eklemlerinde koyu renk tercih edilir. İncikleri siyah veya kahverengi olanlara da rastlanmaktadır. Tırnakta koyu gri tondan siyaha yakın bir renk dağılımı gözlenmektedir. Tırnak üstünde siyah pigmentasyon görülür.


Yapağı oldukça birörnek ve genel olarak C sortimanındadır. Halı sanayisinde ve tekstil sanayiinde kullanılır. Erkekler boynuzlu, boynuz öne doğru helezoniktir. Dişiler boynuzsuzdur, boynuzlulara da rastlanmaktadır. Oyluğu yağlı bir ırktır. Kuyruk çok kısa ve kuyruk omurları orta kısımda yukarıya doğru bükülmüş, ince ve yağsız kuyruk ucu aşağıya doğru yönelmiştir. Bundan dolayı kuyruğun yünsüz, çıplak alt tarafı arkadan bakılınca görülür.

Irka Özgü Ayırıcı Özellikler

Sürü içgüdüsü, analık içgüdüsü ve yürüme yeteneği iyidir. Yapağı incelik ve uzunluk bakımından oldukça bir örnektir. İkizlilik oranı %1.55'dir. Sütünde yağ oranı yüksek olduğu için sütünden daha çok peynir yapılır.

Yetiştirme Koşulları

Dağlık, yüksek rakımlı ve engebeli arazi şartlarına sahip bölgelerde yetiştirilir. Meraları iyi değerlendirir.

Vücut Ölçüleri ve Verim Özellikleri Erkek Dişi
Cidago Yüksekliği (cm) 65 61
Vücut Uzunluğu (cm) 76 71
Doğum Ağırlığı (kg) 3.8 3.7
Ergin Canlı Ağırlık (kg) 50-55 45-50
Günlük Canlı Ağırlık Artışı (g) 190 -
Laktasyon Süt Verimi (lt) - 45
Laktasyon Süresi (gün) - 124
Yapağı Verimi (kg) - 2.0-2.5
Karkas Ağırlığı (kg) - 20
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder