Koyun Irkları: Sakız - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Koyun Irkları: Sakız


Sakız koyun ırkı Çeşme, Karaburun, İzmir, Aydın, Söke, Marmara ve Ege sahillerinde yayılma alanı bulmuştur. Süt ve yüksek döl verimine sahiptir.

Vücut iri, dar ve bacaklar uzundur. Rengi beyazdır. Göz, ağız , burun ucu, kulak ve ayaklarda siyah lekeler vardır. Yapağı örtüsü içinde bazen tek ve bazen küçük kümeler halinde siyah veya kahverengi kıllara rastlanmaktadır. Diz ve dirseklerde siyah nişaneler bulunur. 


Baş, bacaklar ve karın altı yapağısızdır. Yapağı tipi kaba karışıktır. Erkekler kuvvetli spiral boynuzlu, dişiler boynuzsuzdur. Kuyruk üçgen görünümlü, genellikle ince, yağsız, uzundur. Kuyruk dipte biraz daha yağlıdır. Yağ miktarının artması saf olmadığına işaret sayılabilir. Meme bezel yapıdadır. Bol süt verimine uygun, geniş, sarkık ve meme uçları genellikle iridir. Sağılınca pörsük, içi süt ile dolunca şişkindir. İkiden fazla meme başı bulunur.

Irka Özgü Ayırıcı Özellikler

Erken gelişen bir ırktır. Döl ve süt verimi yüksektir. Adaptasyon kabiliyeti düşüktür. Tüm yıl kızgınlık gösterir. Eti lezzetlidir. Sürü içgüdüsü zayıftır.

Yetiştirme Koşulları

Aile işletmelerinde 3-5 başlık sürü halinde yetiştirilir. Ortalama 180-200 kg süt vermekle birlikte iyi bakım besleme koşullarında 500 kg ve üstünde süt veren koyunların sayısı az değildir. Döl ve süt veriminin yüksek olması nedeniyle özellikle verim dönemlerinde ek yemleme yapılmaktadır.

Vücut Ölçüleri ve Verim Özellikleri Erkek Dişi
Cidago Yüksekliği (cm) 75 73
Vücut Uzunluğu (cm) 75 72
Doğum Ağırlığı (kg) 3.2 3.0
Ergin Canlı Ağırlık (kg) 70 50
Günlük Canlı Ağırlık Artışı (g) 242 -
Laktasyon Süt Verimi (lt) - 180-200
Laktasyon Süresi (gün) - 190
Yapağı Verimi (kg) - 2.0
Damızlık Yaşı (ay) - 8-9
Kuzu Verimi - 2
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder