Koyun Irkları: Ramlıç - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Koyun Irkları: Ramlıç


Ramlıç koyun ırkı, Anadolu Tarım İşletmesi'nde 1969 yılında başlatılan Amerikan Rambouillet ile Dağlıç melezlemesiyle oluşturulmuş olup, %65–70 Rambouillet, %30-35 Dağlıç genotipi taşımaktadır. Günümüzde Orta Anadolu ile Batı Anadolu geçit bölgelerinde yayılma alanı bulmuştur. Et ve yapağı kombine verime sahiptir.


Vücut iri yapılıdır. Renk beyazdır. Koçlar genellikle boynuzlu, koyunlar boynuzsuzdur. Kulak orta büyüklükte, vücut rengiyle aynı renkte ve hafif sarkıktır. Kuyruk yapısı ince ve uzun, kuyruk dip kısmı üçgen şeklindedir. Yapağı örtüsü ince ve bir örnektir.

Irka Özgü Ayırıcı Özellikler

Dağlıç ırkının yetiştirme koşullarındaki yüksek yaşama gücü ile Rambouillet ırkının iyi olan et ve yapağı verim özelliklerini taşıyan bir koyun tipidir. Olumsuz çevre koşullarına adaptasyonu yüksektir. Sürü içgüdüsü oldukça iyidir.

Yetiştirme Koşulları

Marmara Hayvancılık Araştırma Enstitüsünde saf bir sürü yetiştirilmektedir. Batı geçit bölgesinin koşulları kısmen iyi işletmelerinde yetiştirilebilmektedir.

Vücut Ölçüleri ve Verim Özellikleri Erkek Dişi
Cidago Yüksekliği (cm) 74 70
Vücut Uzunluğu (cm) 75 72
Doğum Ağırlığı (kg) 4.5 4.0
Ergin Canlı Ağırlık (kg) 80-90 60-65
Günlük Canlı Ağırlık Artışı (g) 265 -
Laktasyon Süt Verimi (lt) - 50-60
Laktasyon Süresi (gün) - 130-150
Yapağı Verimi (kg) - 2.5-3.0
Damızlıkta Kullanma Yaşı (ay) - 10-14
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder