Koyun Irkları: Norduz - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Koyun Irkları: Norduz


Norduz ırkı esasında Akkaraman ırkının bir varyetesidir. Van iline bağlı Gürpınar ilçesi Norduz bölgesinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Kombine verimli olup, et verimi önceliklidir. Yüksek yapılıdır. Boyun tamamen yapağı ile kaplıdır. Koçbaşlı, kâküllü ve küpeli koyunlara rastlanır. Koyunların küçümsenmeyecek bir bölümü kulaksızdır.


Renk beyaz olmakla birlikte, beyazdan sonra kül rengi çoğunlukta olup az miktarda gri beyaz ve kahverengi beyaz renklilere de rastlanmaktadır. Vücudun çeşitli yerlerinde özellikle başta siyah lekeler görülür. Deri rengi beyazdır. Erkekler boynuzlu, dişilerin yaklaşık yarısı boynuzludur. Yağlı kuyrukludur. Kuyruk üç parçalı olup üçüncü parça, birinci parçadan uzun ve aşağıya doğru sarkar.

Irka Özgü Ayırıcı Özellikler

Sürü ve analık içgüdüsü, yürüme, otlama yeteneği ile sevk ve idare kolaylığı iyidir. Yetiştirildiği bölgede dayanıklılık, yaşama gücü ve adaptasyon yeteneği yüksektir. Yüksek bacaklıdır.

Yetiştirme Koşulları

Engebeli ve eğimli arazi yapısına sahip, bitki örtüsü ve su kaynaklarınca zengin olan Norduz Bölgesi’ndeki alçak ve yüksek otlaklarda yetiştirilmektedir.

Vücut Ölçüleri ve Verim Özellikleri Erkek Dişi
Cidago Yüksekliği (cm) 78 71
Vücut Uzunluğu (cm) 76 68
Doğum Ağırlığı (kg) 4.3 4.0
Ergin Canlı Ağırlık (kg) 68 60
Günlük Canlı Ağırlık Artışı (g) 279 -
Laktasyon Süt Verimi (lt) - 137
Laktasyon Süresi (gün) - 182
Karkas Ağırlığı (kg) - 22
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder