Koyun Irkları: Malya - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Koyun Irkları: Malya


Malya koyun ırkının yayılma alanı başta Kırşehir ili ve çevresi olmak üzere Orta Anadolu'dur. Kombine, et ve yapağı verim yönlü bir ırktır. Akkaraman ırkı ile Alman yapağı et merinosunun melezlenmesiyle elde edilmiştir. Merinos x Akkaraman G1 dişiler, Akkaraman koçlarına verilerek Malya tipi oluşturulmuştur. %40 Alman yapağı-et merinosu ve %60 Akkaraman genotipi taşır.


Bacaklar uzun ve vücut Akkaramandan daha iridir. Vücut örtü rengi beyazdır, baş ve bacaklarda siyah lekeler bulunabilir. Baş ve boyun altı yapağılı, bacak alt kısımları yapağısızdır. Erkekler ve dişiler boynuzsuzdur. Yarım yağlı kuyrukludur. Kuyruk vücuda bağlantı noktasında geniş olup aşağıya doğru daralır.

Yetiştirme Koşulları

Bozkır iklimine ve kurak şartlara iyi adapte olmuştur. Bakım ve besleme koşulları iyi olan işletmelerde yetiştiriciliği tercih edilir. Damızlık olarak yetiştiriciliği Malya Tarım İşletmesi Müdürlüğü'nde yapılmaktadır.

Vücut Ölçüleri ve Verim Özellikleri Erkek Dişi
Cidago Yüksekliği (cm) 76 70
Vücut Uzunluğu (cm) 72 68
Doğum Ağırlığı (kg) 4.0 3.6
Ergin Canlı Ağırlık (kg) 80 58
Günlük Canlı Ağırlık Artışı (g) 240 -
Laktasyon Süt Verimi (lt) - 35
Laktasyon Süresi (gün) - 90
Yapağı Verimi (kg) - 2.7
Damızlıkta Kullanma Yaşı (ay) - 18
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder