Koyun Irkları: Karya - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Koyun Irkları: Karya


Karya koyun ırkı, son 30 yıllık dönemde Batı Anadolu’daki yerli ırkların (Çine Çaparı, Dağlıç vb.) yetiştiriciler tarafından Sakız, Kıvırcık veya Sakız x Kıvırcık koçlarla sistemsiz melezlemeleri sonucunda oluşmuştur. Batı Anadolu ve Aydın, İzmir, Manisa, Uşak, Denizli gibi Güney Ege illerinde yetiştirilmektedir. Kombine, süt ve döl verimine sahiptir.


Vücut orta iriliktedir. Renk beyaz, göz etrafı, kulak uçları ve ayaklar genellikle siyahtır. Yapağı tipi kaba karışıktır. Erkekler kuvvetli spiral boynuzlu, dişiler boynuzsuzdur. İnce kuyrukludur. Kuyruğun dip kısmı genişçe, uca doğru incelir. Meme uçları belirgin biçimde iri yapıdadır. Meme bağlantıları sağlamdır.

Yetiştirme Koşulları

Erken gelişen bir ırktır. Döl ve süt verimi yüksektir. Bu nedenle özellikle bakım ve besleme koşulları kısmen iyi olan ve entansifleşme eğilimi görülen ovalık kesimlerde yetiştiriciliği tercih edilmektedir. Yerleşik aile işletmeleri şeklinde yetiştiriciliği yapılmakla birlikte Denizli ve Isparta illerindeki işletmelerin bir kısmı göçer yetiştiricilik yapmaktadır. Çoğunlukla kargı ve çalılarla oluşturulmuş sundurma tipi basit barınaklarda yetiştirilmekte, yaz aylarında gündüz, kış aylarında ise gece barınakta tutulmaktadır. Ergin hayvanlar merada veya hasat sonrası dönemlerde anızda otlatılmaktadır. Ancak, aşım veya doğum dönemi gibi kritik süreçlerde ekonomik gücü yeterli olan kimi yetiştiriciler otlatmaya ek olarak çok az miktarda kesif yem desteği yapmaktadır.

Vücut Ölçüleri ve Verim Özellikleri Erkek Dişi
Cidago Yüksekliği (cm) 73 67
Vücut Uzunluğu (cm) 69 64
Doğum Ağırlığı (kg) 4.5 3.5
Ergin Canlı Ağırlık (kg) 55 45
Günlük Canlı Ağırlık Artışı (g) 182 -
Laktasyon Süt Verimi (lt) - 100
Laktasyon Süresi (gün) - 170
Yapağı Verimi (kg) - 1.0
Damızlıkta Kullanma Yaşı (ay) - 10-14
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder