Koyun Irkları: Karayaka - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Koyun Irkları: Karayaka


Karayaka koyun ırkı, Karadeniz Bölgesi’nin Sinop ve Trabzon arasındaki sahil kısımları ve İç Anadolu Bölgesi ile kesişen kısımlarında yayılma alanı bulmuştur. Kombine, et, yapağı ve süt verimine sahiptir. Karagöz ve Çakrak olmak üzere  iki  tipi vardır. Vücudu küçük cüsseli ve tıknaz yapılıdır. Bedeni yüksekliğine nazaran uzun, geniş ve derindir. Baş küçük-orta yapılı, dar ve kaba görünüşlüdür. Alında kâkül bulunur. Boynu kısa ve kalın, omuzlar dar, bacaklar nispeten kısadır. 


Vücut rengi genel olarak beyazdır. Daha çok baş ve boyun bölgesinde olmak üzere çeşitli büyüklüklerde kahverengi ve siyah lekelere rastlanır. Erkekler genel olarak baştan öne doğru kıvrımlarla açılan kalın ve kuvvetli boynuza sahiptir. Dişiler genel olarak boynuzsuzdur. Kuyruk yağsız ve uzundur. Nadiren dip kısmında yağ kitlesi bulunur. Meme az gelişmiş ve bezeldir, meme başları küçüktür.

Irka Özgü Ayırıcı Özellikler

Tırnak ve bacak yapısı sağlamdır, engebeli ve eğimli meralarda oldukça hızlı hareket eder. Sevk ve idaresi oldukça zordur. En kaba yapağılı koyun ırkımızdır. Yapağısı, kaba, uzun ve keçeleşme kabiliyetinin düşük olması sebebiyle yatak ve yorgan yapımında daha çok tercih edilir. Yapağı özelliği yağmurun deriye inmeden atılmasında özel bir avantaj sağlar. Kâkül yapağının uzun olduğu dönemde görmeyi engelleyecek ölçüde gözleri kapatabilir. Eti lezzetlidir.

Yetiştirme Koşulları

Dağlık, ağaçlık, nemli ve soğuk çevre şartlarında yetiştirilir. Yetiştiriciliğinde yaylacılık geleneği yaygındır. Yaşadıkları ortamlara uyum sağlarlar. Aile, köy sürüleri ve ticari sürüler şeklinde 20-200 başlık sürüler halinde yetiştirilir. Yılda iki kırkım uygulanabilmektedir.

Vücut Ölçüleri ve Verim Özellikleri Erkek Dişi
Cidago Yüksekliği (cm) 66 62
Vücut Uzunluğu (cm) 71 63
Doğum Ağırlığı (kg) 3.5 3.2
Ergin Canlı Ağırlık (kg) 55 40
Günlük Canlı Ağırlık Artışı (g) 220 -
Laktasyon Süt Verimi (lt) - 40-50
Laktasyon Süresi (gün) - 100-160
Yapağı Verimi (kg) - 3.5
Damızlıkta Kullanma Yaşı (ay) - 18
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder