Koyun Irkları: Karacabey Merinosu - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Koyun Irkları: Karacabey Merinosu


Karacabey Merinosu, Türk Merinosu adıyla da bilir. Yayılma alanı Marmara Bölgesi olup ağırlıklı olarak Güney Marmara'dır. Et ve yapağı kombine verimli bir ırk olmakla birlikte et verimi öncelikli olarak yetiştirilmektedir.


Kıvırcık ile Alman yapağı et merinosu melezlenmesiyle elde edilmiş olup %90 üzerinde merinos genotipi taşımaktadır. Vücut geniş, derin, yuvarlak yapılı, orta uzunlukta, sırt düzgün ve geniş, sağrı geniş ve az düşük, bacaklar orta uzunlukta ve iriliktedir. Butlar dolgun ve derindir. Başın yüz kısmı ile bacak uçları çıplaktır. Renk beyazdır. Kuyruk yağsız, uzun ve incedir. Erkekler nadiren (%10-15) boynuzlu, dişiler boynuzsuzdur. Yapağısı ince, birörnek, tekstile uygundur.

Irka Özgü Ayırıcı Özellikler

Yaşama gücü yüksektir. Neredeyse tüm yıl kızgınlık gösterir. Kuzuların büyüme hızı yüksektir. Koyunlar iyi huylu, sürü içgüdüsü oldukça iyi, sürü halinde yönetilmesi kolaydır. Sağım ve kırkıma olumsuz tepki vermez. Analık içgüdüsü iyidir. Bulunduğu bölge şartlarına uyumlu ve hastalıklara dirençlidir.

Yetiştirme Koşulları

Bakım ve besleme koşulları daha iyi olan ve kısmen de entansifleşme eğilimi görülen işletmelerde ve engebesi az ovalık kesimlerde tercih edilen bir ırktır. Orta Anadolu koşullarına kolayca adapte olabilir. İyi bir bakım besleme ile yaşama güçleri ve verim performansları yönünden olumlu sonuçlar alınabilir.

Vücut Ölçüleri ve Verim Özellikleri Erkek Dişi
Cidago Yüksekliği (cm) 77 73
Vücut Uzunluğu (cm) 73 72
Doğum Ağırlığı (kg) 4.5 4.3
Ergin Canlı Ağırlık (kg) 80-100 60-65
Günlük Canlı Ağırlık Artışı (g) 322 -
Laktasyon Süt Verimi (lt) - 78
Laktasyon Süresi (gün) - 140
Yapağı Verimi (kg) - 3.6
Damızlıkta Kullanma Yaşı (ay) - 10-14
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder