Koyun Irkları: İvesi - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Koyun Irkları: İvesi


İvesi koyununun yayılma alanı Güneydoğu Anadolu Bölgesi olmakla birlikte tüm bölgelerde yetiştirilebilir. Kombine verimli olup, süt verimi önceliklidir. Yağlı kuyrukludur.

Vücut sağlam ve orta yapılıdır. Süt tipine uygun, ince fakat sağlam kemik yapısına sahiptir. Genel olarak baş, kirli sarı ve kahverengi (sarıbaş), siyah (siyahbaş), tam beyaz olmak üzere üç ayrı tip arz etmektedir. Çoğunlukla alın kısmında beyazlık (akıtma) vardır. Kulak ve burunda kahverengi lekeler bulunur. Vücut beyaz-kremdir. Ergin koyunlarda baş rengine uygun olmak üzere ayaklarda pigmentasyon vardır. Kuyruk iki parçalıdır. En altta tepsi gibi yuvarlak, yağlı kısım bulunur. Onun üzerinde de yağsız bir parça yer almıştır.  Kuyruk tarsus mafsalına kadar uzar. Kuyruk üzerinde alttan başlayıp orta kısma kadar uzayan bir oyukluk (mizabe) vardır. Bu oyukluk tamamen çıplak ve oluk şeklindedir, oyukluk kuyruk ortasında biter ve orada 4-5 cm. boyunda çok küçük bir kuyruk ucu meydana gelir. Koyunlar kırkıldığı zaman bu oyukluk gayet net olarak görülür, kırkılmadığı zaman, oyukluk yapağının üstünden, uzunca bir çukurluk şeklinde fark edilir. Erkeklerde boynuzlar geriye, aşağıya doğru ve helezoni yapıdadır. Boynuzsuz ve hilal şeklinde boynuzlulara da rastlanır. Dişilerde %10 oranında zayıf boynuz ve koç boynuzluluk görülür.


Meme yapısı büyük, bezel karakterde ve bol süt verimine elverişli olup, meme ve meme başı yapıları oldukça değişkendir. Bazı hayvanlarda meme başları oldukça küçük aşağı veya dışa doğru yönelmiştir. Bazı hayvanlarda da meme başları uzun, meme aşağıya doğru sarkmış ve tarsus eklemine kadar uzamıştır. Meme başı uzunlukları sağımdan önce 2.3-6.6 cm. (ortalama 3.95 cm.) kadardır. Genellikle açık renklidir, pek çok hayvanda memede koyu büyük lekeler bulunur.

Irka Özgü Ayırıcı Özellikler

Sıcak ve kurak iklim koşullarına çok iyi uyum sağlamıştır. Bu koşullarda uzun mesafeleri yürüyebilir. Analık içgüdüsü gelişmiştir. Değişik çevrelere uyum yeteneğinin yüksek ve sürü içgüdüsünün gelişmiş olması, İvesi’lerin diğer sütçü ırklara üstünlüğü olarak kabul edilir. İsrail İvesi’lerinin kökeni Anadolu İvesisi’dir.

Yetiştirme Koşulları

Göçer sistem içinde yetiştirilir. Sıcak ve kurak iklim hayvanı olmakla birlikte değişik çevre koşullarına adaptasyon yeteneği iyi olup soğuk karasal iklim koşullarında bile başarıyla yetiştirilebilmektedir. İvesiler 40-45°C'leri bulan sıcak ve kurak çöl şartlarında sürü koyunculuğu seklinde yetiştirilebilmektedir. Yetersiz mera, barınak ve bakım besleme koşullarında yetiştirilebilir. Besleme kış dönemi dışında mera ve anız otlatmasına dayalıdır. Kış aylarında ağırlıklı olarak samana dayalı, az miktarda dane destekli besleme uygulanır. Yetersiz, basit ve düşük maliyetli ağıllarda barındırılır. Yağışlı ve nemli bölgelerde adaptasyon güçlüğü olmaktadır.

Vücut Ölçüleri ve Verim Özellikleri Erkek Dişi
Cidago Yüksekliği (cm) 66 65
Vücut Uzunluğu (cm) 62 59
Doğum Ağırlığı (kg) 4.6 4.4
Ergin Canlı Ağırlık (kg) 74 50
Günlük Canlı Ağırlık Artışı (g) 264 -
Laktasyon Süt Verimi (lt) - 172
Laktasyon Süresi (gün) - 185
Yapağı Verimi (kg) - 2.5
Damızlıkta Kullanma Yaşı (ay) - 18
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder