Koyun Irkları: Gökçeada - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Koyun Irkları: Gökçeada


Gökçeada koyun ırkı; Gökçeada, Çanakkale, Kuzey Batı Anadolu'da yayılma alanı bulmuştur. Kombine verimli bir ırk olup, süt verimi önceliklidir. Küçük yapılıdır. Vücut beyaz, göz, ağız, burun ucu, kulak ve ayaklarda siyah lekeler görülür.


Erkekler kuvvetli spiral boynuzludur, boynuzluluk oranı %90 olup, boynuzlar kalın, uzun ve öne doğru yönlenmiştir. Dişiler ise boynuzsuzdur. Yağsız, ince ve uzun kuyrukludur. Kuyruk uzunluğu ortalama 30 cm'dir. Meme yapısı gelişmiştir, sütçülük özelliklerine sahiptir.

Irka Özgü Ayırıcı Özellikleri

Süt verimi ve yaşama gücü oldukça yüksektir. Sert iklimli bölgelerde de yetiştirilebilmektedir. Çobansız sürüler halinde, yarı yaban yaşam sürer. Erken yaşta cinsel olgunluğa erişir. Hastalıklara dayanıklıdır, herhangi bir aşılama programı uygulanmaksızın yetiştirilebilir.

Yetiştirme Koşulları

En çok Gökçeada (İmroz) adasında engebeli ve dağlık arazide, düşük kaliteli mera alanlarında çobansız olarak yetiştirilmektedir. Yarı entansif yetiştiricilik uygulamalarına da rastlanmaktadır. Ağır kış koşullarında barınaklara alınan koyunlara ek yemleme uygulanmaktadır.

Vücut Ölçüleri ve Verim Özellikleri Erkek Dişi
Cidago Yüksekliği (cm) 65 61
Vücut Uzunluğu (cm) 72 63
Doğum Ağırlığı (kg) 3.8 3.7
Ergin Canlı Ağırlık (kg) 55 48
Günlük Canlı Ağırlık Artışı (g) 192 -
Laktasyon Süt Verimi (lt) - 122
Laktasyon Süresi (gün) - 205
Yapağı Verimi (kg) - 2.3
Damızlıkta Kullanma Yaşı (ay) - 16
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder