Koyun Irkları: Çine Çaparı - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Koyun Irkları: Çine Çaparı


Çine Çaparı, Çine ve Bozdoğan ilçeleri (Madran dağı yöreleri) ağırlıklı olmak üzere Aydın ilinin özellikle dağlık kesimlerinde yetiştirilegelmiştir. Aydın ili sınırları dışında Denizli, Muğla ve Uşak illerinin Aydın’a sınır bazı yörelerinde de geçmişte yetiştirilmiştir. Halihazırda biri kamuya ait olmak üzere sadece 3 sürü kapsamında saf olarak yetiştiriciliği sürdürülmektedir. Kombine, et ve süt verimlidir.


Vücut orta büyüklüktedir. Baş vücuda göre biraz küçük, kulaklar orta büyüklükte ve sarkıktır. Baş, bacaklar haricinde vücut genellikle bej veya açık gri olup, açık kahve renklilere de rastlanır. Bazı hayvanlarda baş ve bacakların yanında karın altı bölgesi, kahverengiden siyaha kadar değişebilen tonlardaki renkle ya da bu renkleri içeren lekelerle kaplıdır. Irkın isminde yer alan "Çapar" kelimesi de bu lekeli yapıyı ifade etmektedir. Kaba karışık yapağılıdır. Erkekler güçlü spiral boynuzlu, dişiler çoğunlukla boynuzsuzdur. Yağlı kuyruklu olup, diğer yağlı kuyruklu ırklarımızdan daha toplu bir kuyruk yapısına sahiptir. Kuyruk ucu ince ve içe kıvrıktır. Kuyruk uzunluğu ortalama 36 cm olup, 23 cm’lik kısmını kuyruk gövdesi, 12 cm’lik kısmını da ince kuyruk ucu oluşturmaktadır. Kuyruk ucu ince ve içe kıvrıktır. Sağıma elverişli iri meme başlarına sahiptir.

Irka Özgü Ayırıcı Özellikler

Oldukça kanaatkâr, hastalıklara ve kötü çevre koşullarına dirençlidir. Kuzular sağlam yapılı ve büyüme hızı yüksektir. Koyunlar yaklaşık 5 ay sağılmakta ve hiç ek yemleme yapılmadan tamamen ekstansif koşullarda ortalama 50 kg kadar süt vermektedir. Sürü ve analık içgüdüsü ve otlama yeteneği çok iyidir. Oldukça sakin mizaçlı olması dolayısıyla sürü idaresi kolaydır.

Yetiştirme Koşulları

Genelde dağlık alanlarda yerleşik aile işletmesi şeklinde sundurma tipi veya kargı ve çalılarla oluşturulmuş basit barınaklarda yetiştirilmektedir. Yaz aylarında gündüz, kış aylarında ise gece barınakta tutulmaktadır. Genelde tepe ve dağlık alanlarda otlatılmaktadır. Meraları yaz ve sonbahar başlangıcında genelde zayıf kuru otlarla, diğer dönemlerde ise çok güçlü sayılmayacak yeşil otlarla kaplıdır. Aşım veya doğum dönemi gibi kritik süreçlerde ekonomik gücü yeterli olan yetiştiriciler meraya ilaveten çok az miktarda kesif yem desteği sağlayabilmektedir.

Vücut Ölçüleri ve Verim Özellikleri Erkek Dişi
Cidago Yüksekliği (cm) 70 65
Vücut Uzunluğu (cm) 64 62
Doğum Ağırlığı (kg) 4.0 3.5
Ergin Canlı Ağırlık (kg) 55-60 35-40
Günlük Canlı Ağırlık Artışı (g) 210 -
Laktasyon Süt Verimi (lt) - 50
Laktasyon Süresi (gün) - 145-150
Yapağı Verimi (kg) - 1.2
Damızlıkta Kullanma Yaşı (ay) - 18
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder