Koyun Irkları: Anadolu Merinosu - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Koyun Irkları: Anadolu Merinosu


Anadolu merinosunun İç Anadolu Bölgesi’nin batı kısımlarında yetiştiriciliği yapılmaktadır. Et ve yapağı kombine verimlidir. Alman yapağı et merinosu ile Akkaraman ırkının melezlenmesiyle Polatlı ve Altınova Tarım İşletmelerinde elde edilmiştir. Bu merinos tipi %75-80 Alman yapağı et merinosu, %20-25 Akkaraman genotipi taşır.


Baş uzunluğu ve genişliği orta, dudaklar kalın, kulaklar yatay ve geniş, boyun kısa ve kalın, vücut iri, geniş, derin ve uzun, butlar dolgun ve etli, bacaklar uzun ve kuvvetlidir. Renk beyazdır. Başın yüz kısmı ile bacakların alt kısımları çıplaktır. İnce, birörnek, 60-64 S yapağılıdır. Erkek ve dişiler genelde boynuzsuzdur. Kuyruk yağsız, ince ve kısadır.

Irka Özgü Ayırıcı Özellikler

İç Anadolu Bölgesi şartlarına adapte olmuştur. Değişik çevre şartlarına adaptasyon yeteneği yüksektir. Yürüme yeteneği ve analık içgüdüsü iyidir. Sürü idaresine uygundur. Orta Anadolu Bölgesi'nin çevre koşullarına uyum sağlamıştır.

Yetiştirme Koşulları

İç Anadolu’nun az engebeli ve yetersiz mera şartları ile karasal iklimine uyum sağlamıştır. Bununla birlikte bakım besleme ve barındırma koşulları nispeten iyi olan işletmelerde başarılı bir şekilde yetiştirilmektedir. Barınaklar genellikle meraya yakın yerlere inşa edilmektedir. Karlı dönemlerde ağılda barındırılır. Meranın durumuna ve mevsime göre ek yemleme yapılmaktadır.

Vücut Ölçüleri ve Verim Özellikleri Erkek Dişi
Cidago Yüksekliği (cm) 75 66
Vücut Uzunluğu (cm) 86 74
Doğum Ağırlığı (kg) 4.3 4.1
Ergin Canlı Ağırlık (kg) 80-90 50-55
Günlük Canlı Ağırlık Artışı (g) 240 -
Laktasyon Süt Verimi (lt) - 70-90
Laktasyon Süresi (gün) - 120
Yapağı Verimi (kg) - 3.0-3.5
Damızlıkta Kullanma Yaşı (ay) - 18
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder