Köpek Irkları: Kangal - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Köpek Irkları: Kangal


Kangal ırkının esas yetiştirilme yeri Sivas ili olmakla birlikte tüm Anadolu'da yetiştirilir. Özellikle sürü koruma ve bekçilik özelliklerinden yararlanılmaktadır.

Vücut Yapısı

İri yapılıdır ve vücut bölümleri arasındaki uyum çok iyidir. Göğüs geniş ve derin, bel orta uzunluktadır. Kafa orta büyüklükte olup vücut ile bağlantısı kuvvetlidir. Kulaklar üçgen şeklinde, uçları yuvarlak ve sarkıktır. Yüzde (ağız, burun, kulak ve göz çevresi) siyah maske vardır. Renk kirli beyazdan açık sarı tonlar arasında değişir. Vücut kılları kısa ve sıktır.

Baş mezaticephalic (orta uzunlukta ve yuvarlak) yapıdadır. Kulaklar arası mesafe geniş ve hafif kubbemsidir. Alın çıkıntısı belirsiz, alın ile burun arasında hafif bir çukurluk vardır. Gözler yuvarlak, gözler arası mesafe orta uzunluktadır. Burun uca doğru incelir ve hafif küttür. Alt çene ve üst çene uzunlukları birbirine yakındır. Dudaklar sarkık değildir. Boyun orta uzunlukta ve geniş olup vücuda bağlantısı sağlamdır. Çene altından başlayarak göğüs bölgesine doğru bir olukla ayrılmış iki taraflı uzanan gerdan vardır. Yavrularda gerdan daha belirgindir.


Kuyruk kalın, uzun ve uca doğru incelir. Sarkık vaziyette iken hafif yukarı kıvrımlı, dirsek seviyesindedir. Dikleştiği zaman sağrı üzerinde öne doğru helezon şeklinde güzel bir kıvrım oluşturur. Bu kıvrım, Kangal ırkının belirgin özelliğidir.

Ön bacaklar kalındır, paralel şekilde ve yere sağlam basar. Ön incik, arka inciğe göre kalın, kısa, hafif öne doğru eğimlidir ve pençe ile birleşir. Üst kol kemiği ile kürek kemiği arasındaki açı (art. humeri), hızlı koşmaya elverişlidir (60-70 derece). Arka bacaklar güçlü kaslara sahip olup, birbirine paralel şekilde yere sağlam basar. Arka inciğin ön inciğe göre öne doğru eğimi daha fazladır.

Davranış Özellikleri

Topu halde yaşayan Kangallar arasında hiyerarşik düzen vardır. En güçlü olan sürünün lideridir. Doğal şartlarda dişiyle o çiftleşir. Gençler arasında kavgalarda o müdahale eder. Aynı kapta yemek yeniliyorsa önce o karnını doyurur. Özellikle et kemik gibi lezzetli yiyecekleri diğer köpek ve sahiplerinden kıskanabilir. Artan yiyeceğini toprak altına saklar.


Kangal, koruma bölgesine girenleri uyarıcı ve uzaklaştırıcı tavır gösterir. Eğer şahıs hareketsiz durur ve oturursa bu davranışı teslim olduğu anlamında değerlendirerek saldırıya son verir ve sahibi gelene kadar şahsın etrafında dolaşır. Kangal savunmasız insanlara ve özellikle çocuklara karşı merhametlidir. Sahibi yanındayken yaklaşan yabancıya sadece havlayarak varlığını bildirir ve sahibinin komutunu bekler.

Irka Özgü Ayırıcı Özellikler

Cesur, zeki, güçlü, hızlı ve çeviktir. Sürü koruma yeteneği içgüdüsel olup bu görevi çobandan tamamen bağımsız bir şekilde yerine getirir. Yüzdeki siyah maske ve kuyruğun bel üzerinde öne doğru helezon şeklinde kıvrım oluşturması ırkın en önemli özelliğidir. Genellikle ayakların üst kısmında mahmuzu olan Kangallar halk tarafından tercih edilmektedir. Oysa bunun genetik kusur olduğu ve kangal için bir dezavantaj olduğu bilinmektedir.

Yetiştirme Koşulları

Soğuk ve az nemli çevre şartlarına uyum sağlamış bir ırktır. Sıcak ve nemli şartlarda performansı düşüktür. Kangalın yetiştirilme amacı kırsal kesimlerde ve büyük çiftliklerde hayvanları başta kurt olmak üzere yırtıcılardan korumak, aynı zamanda bekçilik ve koruma görevi yapmaktır. Kurtla boğuşabildiği ve kurdu öldürebildiği bildirilen bir köpek ırkıdır. Gerçek yaşam ortamı koyun sürülerinin bulunduğu alanlardır. Bekçilik amacıyla yetiştirilenlerin ise gezinti ve koşu imkânı olacak şekilde yaşadığı yerin mümkün olduğunca geniş olması ve zeminin sert olmaması önerilir.

Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder