Köpek Irkları: Akbaş - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Köpek Irkları: Akbaş


Akbaş ırkının yayılma alanı Eskişehir, Afyon, Polatlı, Sivrihisar dolaylarında yaygın olmakla birlikte Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yetiştirilir. Sürü koruma ve bekçilik özelliklerinden yararlanılmaktadır.

Vücut Yapısı

Vücut iri yapılı, uyumlu ve uzun, kaslar gelişmiş, duruş atletik ve zariftir. Göğüs geniş, dirseklere kadar derin, sırt çizgisi düz, bel ve kalça dar, karın içe çekik, sağrı meyillidir. Kuyruk kalın olup, yukarı ve öne doğru kıvrık, uca doğru incelir. Deri pigmentlidir. Vücut rengi süt beyaz olup, omuz ve sırt çizgisi, dip kıllar açık krem rengi olabilir. Bacaklar beyaz renklidir. Ayak tabanları koyu renktir. Tırnak gri, kahverengi veya beyaz olabilir. Vücut kıl örtüsünün alt kısmında yumuşak ve sık, üst kısmında ise daha uzun ve sert kıllar bulunmaktadır. Kıllar başta, bacaklarda kısa ve yumuşak, boyun, sırt ve kuyrukta uzun ve serttir. Vücut örtüsündeki üst kılların uzunluğuna göre kısa ve uzun kıllı olmak üzere iki tipi bulunur.

Kısa Kıllı Akbaş: Vücut kıl örtüsü kısa veya orta uzunlukta olup, vücuda yapışıktır. Bu yapı hayvana zarif bir görünüm verir. Bazılarında kıl örtüsü biraz daha sıktır. Erkeklerde hafif veya orta derecede yele görülebilir. Uzun kıllar bacak, kuyruk ve baldırlarda da görülebilir.

Uzun Kıllı Akbaş: Vücut kıl örtüsü uzundur. Başın üst kısmı, yüz bölgesi, kulaklar, ön ve arka bacakların dirseklere kadar olan ön kısımlarındaki kıllar daha kısadır. Çoğunlukla belirgin bir yeleye sahiptir. Ön bacakların arka kısmı, baldırlar ve kuyruğun tümü uzun kıllıdır.


Baş orta büyüklükte ve vücut ile orantılıdır. Kulaklar arası mesafe geniş ve hafif kubbemsidir. Alın hafif çıkıntılı, baş burun ucuna doğru kademeli olarak incelir ve hafif küttür. Burun kısmının uzunluğu baş uzunluğunun yaklaşık olarak yarısıdır. Baş derisinde kıvrımlar görülmez. İki gözün arasında birleştiği farz edilen nokta hafif belirgindir. Gözler orta büyüklükte, badem biçiminde, gözler arası mesafe orta uzunluktadır. Çene güçlü, yanaklar düz ve sıkıdır. Alt çene orantılı olarak üst çeneden daha dardır. Dişler iridir. Kulaklar, başın üst iki tarafından yanlara doğru sarkık, orta uzunlukta ve büyüklükte, V şeklinde ve uçları hafif yuvarlaktır. Kulaklar arası mesafe geniş ve hafif kubbemsidir. Boyun orta uzunlukta, geniş, hafif eğimli ve vücuda bağlantısı sağlamdır. Nadiren boyun altı derisinde hafif sarkıklık olabilir.


Ön bacaklar kalın, uzun, birbirine paralel şekilde yere dik ve sağlam basar. İncik hafif öne doğru eğimlidir. Kürek kemiği ile üst kol kemiği aynı uzunlukta ve arasındaki açı (60 derece) hızlı koşmaya elverişlidir. Arka bacaklar güçlü kaslara sahip olup, ön bacaklara göre daha uzuncadır, birbirine paralel şekilde yere dik ve sağlam basar. Üst baldır uzun, dizler bükük, arka inciğin ön inciğe göre öne doğru eğimi daha fazladır. Ayaklar büyük, tabanları sert ve koyu renkli, parmaklar kıvrımlı, elastik ve sıktır. Ön pençeler arkaya göre daha büyüktür.

Davranış Özellikleri

Topu halde yaşayan Akbaşlarda hiyerarşik düzen vardır. En güçlü olan sürünün lideridir. Aynı kapta yemek yeniliyorsa önce o karnını doyurur. Özellikle et kemik gibi lezzetli yiyecekleri diğer köpek ve sahiplerinden kıskanabilir. Artan yiyeceğini toprak altına saklar.

Sahibine ve aile bireylerine sadık, sakin ve sevecen olup koruma içgüdüsü gelişmiştir. Yabancılara karşı kuşkucudur. Görev esnasında güç, cesaret, sürat ve çevikliği ile hasmını etkisiz kılar.

Irka Özgü Ayırıcı Özellikler

Cesur, kuvvetli ve zekidir. Geceleri hareketli, gündüzleri sakin ve hareketsizdir. Koruma köpeğidir, sürü koruma ve bekçilik özelliği iyidir. Uyarıya gerek duymadan görevini yapar. Olumsuz çevre koşullarına dayanıklıdır. Kanaatkâr bir ırk olup, iri yapılı olmasına rağmen fazla besin tüketmez.

Beyaz renkli bir ırk olsa da albunizm, subalbunizm, progresif retinal atrofi belirtileri saptanmamıştır. Herhangi bir görüş kusuruna yol açmayan multifokal retina displazisi gözlenmiştir. Geç gelişen (2-3 yaş) bir ırktır. Dişiler erkeklere göre daha erken gelişir.

Yetiştirme Koşulları

Karasal iklime uyum sağlamıştır. Uzun tüylüler, kısa tüylülere göre soğuk iklim şartlarına daha dayanıklıdır. Genellikle çiftlik veya geniş bahçeli evlerde yetiştirmeye uygundur. Gündüzleri kontrol altında, geceleri ise serbest olmalıdır.

Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder