Kekliklerin bakımı ve beslenmesi - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Kekliklerin bakımı ve beslenmesi


Keklik civcivleri çabuk büyür ve büyütmek kolaydır. İlk 10 hafta içinde her 100 civciv için 1 metre uzunlukta bir yemlik ve sürekli su bulundurulmalı ve suluklar derin olmamalıdır. Civcivler çok aktif olup büyütme bölgelerinde küçük bölmelerin olması iyidir. Büyütme bölgesindeki ilk ısı 33°C olmalı ve bu ısı 3 günde 1°C azaltılarak 21°C’de sabitlenmelidir. 6 haftalık yaşta büyütme bölümünden çıkarılmalıdır. Bu dönemde kekliklere hindi başlangıç yemi (%28 ham proteinli), bu dönemden kesim dönemine kadar da (16-18 hafta) hindi büyütme yemi (%22 ham proteinli) verilebilir.

Keklikler kafes sistemiyle yetiştirmeye uygun olup, ikili, üçlü ve daha büyük koloniler halinde bulundurulabilir. En iyi döllülük oranı daha küçük gruplardan elde edilir. Özel yetiştirmelerde 3 dişiye 1 erkek hesap edilir. Yumurtlama sezonundan önce döllülükten emin olabilmek için damızlık sürü seçimi kış sonunda yapılmalıdır. Dişi keklikler nisan ve mayıs aylarında yumurtlamaya başlar ve yaz ortalarına kadar devam ederler. Yumurtlama süresi günlük 16 saat ışıklandırma ile uzatılabilir. Her dişi sezonda 30-50 yumurta yumurtlayabilir. Yumurtalar günde en az 2 kez toplanmalıdır. Çünkü entansif şartlarda yetiştirilen kekliklerde, yumurtaları kırmaya yönelik davranışlara çok sık rastlanır.


Kafeste yapılacak yetiştiricilikte, kekliklerin rüzgar ve direkt güneş ışığı altında kalmaması sağlanmalıdır. Kafesin taban kısmının tel veya ızgara olması tercih edilir. Bu şekilde hayvanın dışkısı ile teması kesilerek hastalık riskinin en aza indirilmesi sağlanabilir. Keklikler kanibalizme meyillidir, bu yüzden aşırı kalabalık büyütülmemelidir. Keklikler için gerekli yer ihtiyacı yaşa bağlı olarak değişmekte olup ilk 10 haftada 600 cm² alan bir keklik için yeterli iken bu yaştan 18-20. haftaya kadar 1200 cm² alan gereklidir. 3 metre genişliğinde, 2 metre derinliğinde ve 2 metre yüksekliğinde kapalı bir alanda 15 çift damızlık keklik başarılı bir şekilde yetiştirilebilir.

Bir keklik haftada 300 gram yem tüketir. 18 haftalık oluncaya kadar civciv dönemi dahil 3600-3800 gram yem tüketir ve bu süre sonunda ağırlığı 550-600 grama ulaşır. Kekliklerin beslenmesinde kullanılan yemler aşağıda verilmiştir.

0-7 Gün: Etlik civciv başlangıç yemi
7-14 Gün: Etlik civciv yemi
14-70 Gün: Etlik piliç yemi
71 Günden sonra: Piliç geliştirme ve karma yemler
Yumurtlama dönemi: Damızlık yumurta yemi
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder