Kedi Irkları: Van Kedisi - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Kedi Irkları: Van Kedisi


Van kedisinin esas yetiştirilme alanı Van Gölü Havzası olmakla birlikte Türkiye’nin tüm bölgelerine ve Dünyanın muhtelif ülkelerine yayılmıştır.

Vücut Yapısı

Vücut orta uzunlukta, göğüs geniş ve derindir. Erkekler dişilere göre daha iri yapılıdır. Vücudun ön kısmı arka kısmına göre daha geniştir. Vücut bölümleri ve kuyruk uyumludur. Kuyruk kalınlığı uca doğru incelir, yürürken yukarıya kalkık pozisyondadır. Renk bakımından iki varyetesi mevcuttur. Vücudun tamamı beyaz tüylü diğeri ise  baş, sırt, bacak, kulak ve kuyruklarında kızıl sarı renginde tüylerden benekleri bulunanlar da mevcuttur. 


Baş kısa, yanaklar çıkıntılıdır, boyunla bağlantısı iyidir, göz ve burun arası mesafe dardır. Burun orta büyüklükte ve düzdür. Bu yapı başa üçgen görünüm kazandırır. Büyük sayılabilecek gözlere sahiptir. İç göz açılarının birleştiği yerlerin yuvarlak olması gözlerin badem şeklinde görülmesini sağlar. Gözler profilden bakıldığında hafif dışa çıkıntılı, göz dış açıları yukarıya yöneliktir. Göz rengi bakımından üç varyetesi vardır; gözlerden birisi mavi, diğeri kehribar (sarı ve yeşile kadar farklı renklerde olabilir), her iki göz rengi mavi, her iki göz rengi sarı. Kulaklar yüz ile uyum içerisinde uzun ve diktir. Bazı Van kedilerinde başta iki kulak arasında doğumdan itibaren dikkat çeken ama erginlerde beyaz tüyler tarafından kapatılan siyah benek mevcuttur.

Bacak orta uzunlukta ve gelişmiş kas yapısına sahiptir. Bacaklar vücut ile uyumlu olup, arka bacaklar biraz daha uzundur. Erginlerde ön bacak uzunluğu 20-30 cm, arka bacak uzunluğu 25-35 cm civarındadır. Pençeler zarif ve yuvarlaktır, parmaklar arası tüylüdür. Tırnak sayısı önde beş arkada dört tanedir.

Davranış Özellikleri

İnsanlarla birlikte aile ortamı içerisinde yaşamayı severler. İnsanlardan uzaklaşınca yabanileşmeye başlarlar. Hareketlidirler, sevilmekten ve oynamaktan hoşlanırlar. Sahiplerine sadıktırlar, kendilerine gösterilen sevgiye, bağlılık ve sevgi ile karşılık verirler. Değişen şartlara çabuk uyum gösterirler. Yemeklerini yemeden önce patileriyle yemeğin sıcaklığını kontrol ederler.


Birbirleri ile ilişkilerinde dişiler daha uyumludur. Yaşam alanlarında kuvvetlilik hakimiyet sağlar, başka kedilerin kendi yaşam alanına gelmesine izin vermezler. Toplu yaşamda erkekler arasında her an rekabet vardır. Bu rekabet hiyerarşik düzen sağlanana kadar devam eder. Avcılık içgüdüleri gelişmiştir. Dişilerin çiftleşmede erkeği seçici özellikleri vardır.

Irka Özgü Ayırıcı Özellikler

Suda yüzmeyi ve suyla oynamayı seven ender kedi ırklarından biridir. Diğer tüm kedilerin özelliklerine sahip olduğu gibi, temizlik konusunda diğer hayvanlara göre daha dikkatlidirler. Kavun, karpuz gibi meyvelerle, dondurma gibi soğuk yiyecekleri de yediği gözlemlenmiştir, sıcağı severler. 

Yavru kedilerde ve gençlerde tüyler kısadır. Erginlerde tüyler kışa doğru daha uzun yazın ise daha kısadır. Van kedilerinde sağırlık oranının %2–5 kadar olduğu bildirilmektedir.

Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder