Kedi Irkları: Ankara Kedisi - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Kedi Irkları: Ankara Kedisi


Ankara kedisinin yayılma alanı Ankara ili ve çevresidir. Özel merak, süs, zararlılarla (fare, böcek vs.) mücadele ve neslini koruma amaçlarıyla yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Genel Tanımı

Vücut orta uzunlukta, bölümleri arasındaki uyum mükemmeldir. Kemikler ince, uzun fakat kuvvetli kaslarla kaplıdır. Sağrı omuzlara göre daha yüksektir. Vücut ipeksi, uzun, beyaz ve parlak tüylerle kaplıdır. Boyun ve kuyruk bölgelerinde tüyler daha uzundur. Kuyruk uzun ve tamamen tüylüdür.

Baş vücuda göre küçük, üçgen biçiminde ve başta bulunan organlar arasındaki uyum mükemmeldir. Gözler iri, badem şeklinde hafif dışa ve yukarıya meyillidir. Göz rengi bakımından üç farklı durum vardır; her iki göz rengi mavi, her iki göz rengi altın sarı, bakır, kehribar, ela, yeşil ve bu renklerin değişik tonları. Ve türlü gözlülük, yani gözlerinden birisi mavi, diğeri de kehribar, altın sarısı, bakır-ela, yeşil ve bu renklerin değişik tonlarında olması. Burun orta uzunlukta, hafif sivri ve kıvrımsızdır. Çene, güçlü ve hafif yuvarlaktır. Kaşlar ve bıyık uzun, beyaz kıllardan oluşur, içeri ve aşağı doğru kıvrımlıdır.


Kulak orta büyüklükte, baş ile uyumludur. Kulaklar arası mesafe genişçe, kulaklar başın üst tarafında dik, kulak tabanı geniş, uç kısmı sivri ve tüylüdür. Tüyler seyrek, kulakların dış kısmında kısa, iç kısmında uzun ve kıvrımlıdır. Boyun uzun, baş ve vücut ile bağlantısı düzgün olup, erkekler dişilere göre daha güçlü boyun kaslarına sahiptir. Boyundaki tüyler, vücut tüylerinden daha uzundur. Ergin hayvanlarda kışın tüylerin uzamasıyla yele görülür. Bacak uzun ve gelişmiş kas yapısına sahiptir. Bacaklar vücut ile uyumlu olup, arka bacaklar biraz daha uzundur. Pençeler zarif, küçük ve yuvarlak, parmaklar arası tüylüdür.

Davranış Özellikleri

Aile içinde kalmayı ve sahibinin kendisiyle ilgilenmesini ister. Meraklı, oyuncu, mağrur, uyumlu, temiz, yabancılara karşı şüpheci ve sahibine bağlıdır. Sevilmekten ve oynamaktan hoşlanır. Sahibinden fazla sevgi bekler, kendilerine gösterilen sevgiye, bağlılık ve sevgi ile karşılık verir. Yaptığı her şeyi ustalık ve çeviklik ile yapar.


Analık kabiliyeti çok iyidir. Dişiler daha uysaldır. İstediklerini ses ve vücut diliyle çok iyi anlatır. Tehlikelere karşı refleksi çok yüksektir ve çabuk harekete geçer. Avcılık içgüdüleri çok iyidir. Kırsal alandaki bireyler bağımsız yaşamaya meyillidir. Alıştığı yerde yatmayı sever. Genelde yüksekçe yerlerde kalmayı tercih eder. Yemek konusunda çok seçicidir. Yabancı kişilere kendini pek sevdirmez. Sıcağı sever, sudan hoşlanmaz.

Irka Özgü Ayırıcı Özellikler

Eğitilmeye uygun, öğrenme kapasitesi ve avcılık yeteneği yüksektir. Zeki kedi ırkları arasındadır. Yürürken kuyruğunu vücudunun üstünde yatay olarak tutar, hatta başına bile değdirebilir. Ergin hayvanlarda kışın tüylerin uzamasıyla yele görülür. Bacaklar vücut ile uyumlu olup, arka bacaklar biraz daha uzundur. Gözlerinin farklı renklerde olma özelliği vardır. Sağırlık diğer ırklara göre daha yaygındır. Özel bakım ve beslemeye gereksinim duyar.

Tüy uzunluğu 3 yaşında tamamlanır. İran kedisinin tüy özelliklerinin iyileştirilmesinde Ankara kedisi kullanılmıştır. Yaygın inanışın aksine sağırlık yaygın değildir, iki gözü mavi renkte olanlar ile farklı göz rengine sahip kedilerde mavi renkli gözün yanındaki kulağın sağır olma ihtimali yüksektir.

Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder