Keçi Irkları: Norduz Keçisi - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Keçi Irkları: Norduz Keçisi


Norduz keçisi, Van ili Gürpınar ilçesi köylerinde "Norduz" olarak tanınan yörede yetiştirilir. Bu ırkın kaşmir keçisi adıyla bilinen Morghose keçisinin yerli keçi ırkları ile doğal melezlemesi sonucu ortaya çıktığı sanılmaktadır. Kombine, süt, et ve kıl vermine sahiptir.


Vücut orta iriliktedir. Baş orta büyüklükte, düzgün, kulaklar sarkıktır. Esas renk siyah olmakla beraber, beyaz, krem, siyah beyaz, gri, kül, kahverengi ve sütlü kahve renkliler de görülür. Erkekler boynuzludur, boynuzlar uzun, sağlam, yukarı doğru ve her iki yanda arkaya doğru hafif eğimlidir. Uzun ve güçlü boynuzları tekelere görkemli bir görünüm kazandırmaktadır. Dişiler genel olarak boynuzsuzdur, boynuzlu dişilerin boynuz yapısı erkeklere göre daha küçük ve incedir. Bazen spiral şekilde aşağı doğru eğimlidir.

Yetiştirme Koşulları

Engebeli ve eğimli arazi yapısına sahip, bitki örtüsü ve su kaynaklarınca zengin olan Norduz Bölgesi’ndeki alçak ve yüksek otlaklarda yetiştirilmektedir. Kar yağışının yoğun ve sıcaklığın düşük olduğu kış aylarında ağılda saman ve kesif yemle beslenmektedir.

Vücut Ölçüleri ve Verim Özellikleri Erkek Dişi
Cidago Yüksekliği (cm) 81 65
Vücut Uzunluğu (cm) 77 68
Doğum Ağırlığı (kg) 3.0 2.7
Ergin Canlı Ağırlık (kg) 58 48
Günlük Canlı Ağırlık Artışı (g) 133 -
Laktasyon Süt Verimi (lt) - 95
Oğlak Karkas Ağırlığı (kg) - 11
Damızlıkta Kullanma Yaşı (ay) - 18
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder