Keçi Irkları: Honamlı Keçisi - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Keçi Irkları: Honamlı Keçisi


Göçer yetiştiricilerin (Yörük) uzun yıllardır yetiştiricilik tercihleri sonucu oluşmuş bir ırktır. Honamlı keçisi,  Honamlı Yörükleri tarafından Toros Dağları eteklerinde günümüze kadar saf olarak yetiştirilmiş ve korunmuştur. Esas yetiştirme yeri Antalya olmakla birlikte, Isparta, Konya, Burdur ve Mersin illerinin Toros Dağları eteklerinde yayılma alanı bulmuştur. Kombine; et, süt ve kıl verimli bir keçi ırkıdır.


Vücut iri, uzun ve yüksek yapılıdır. Kaba ve ince kılları, kıl keçiye oranla daha kısadır. Ayrıca kuyruk yapıları da Kıl keçilerinden daha uzun ve püskül görünümüne sahiptir. Genellikle siyah renkli olmakla birlikte beyaz lekelere, kızıl ve gri renkte olanlarına da rastlanmaktadır. Siyah renklilerde yüzün iki tarafında ağza kadar inen kahverengi veya beyaz akıtma bulunmakta, bacak uçları ve süt aynası çevresinde renk daha açık olmaktadır. Deri koyu renklidir. Erkek ve dişiler genellikle boynuzludur. Tekelerde boynuzlar dişilere göre daha iyi gelişmiştir. Boynuz kendi ekseni etrafında kıvrımlı, kulakların etrafında geriye doğru yay çizer, uçları aşağı ve öne doğru uzar.

Irka Özgü Ayırıcı Özellikler

İri cüsseli, yüksek bacaklıdır. Alt çene üst çeneden uzundur. Gözleri belirgin bir şekilde iri ve canlıdır. Kulaklar küçük ve kalındır. Burun belirgin bir şekilde dışbükeydir. Uysal ve insana çok yakın bir ırktır. Eritrositleri diğer keçi ırklarına göre daha küçüktür, buna karşılık hemoglobin konsantrasyonları daha yüksektir. Koruma sürülerinde oğlakların mera şartlarında büyüme özellikleri tatmin edici seviyededir. Eti ve peyniri rağbet edilen ürünlerdir. Kıllarından kıl çadırı ve çorap örülmektedir.

Yetiştirme Koşulları

Geniş ölçüde, Akdeniz bölgesinde Yörükler tarafından, bölgelerinde bulunan fundalıklar, çalı formundaki bitkiler, orman içi meralar, anızlar ve nadasa bırakılmış alanlardaki otlarla neredeyse masrafsız bir şekilde yetiştirilir. Yılın hemen tamamında merada barındırılabilen bir ırktır. Bununla birlikte ağız yapılarından dolayı zayıf meralardan yeteri kadar yararlanamaz. Zengin mera veya ek yemleme olanağına sahip işletmelerde başarıyla yetiştirilmektedir.

Vücut Ölçüleri ve Verim Özellikleri Erkek Dişi
Cidago Yüksekliği (cm) 91 85
Vücut Uzunluğu (cm) 93 84
Doğum Ağırlığı (kg) 3.5 3.0
Ergin Canlı Ağırlık (kg) 97 72
Günlük Canlı Ağırlık Artışı (g) 200-250 -
Laktasyon Süt Verimi (lt) - 175
Laktasyon Süresi (gün) - 270
Kıl Verimi (g) - 500-600
Oğlak Karkas Ağırlığı (kg) - 20-23
Damızlıkta Kullanma Yaşı (ay) - 18-20
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder