Kaz ırkları - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Kaz ırkları

Toulouse kazı

Toulouse kazı

Toulouse kaz ırkı Fransa’dan orijin alan ağır cüsseli kaz ırklarından biridir. Tüketim için kaz yetiştiriciliğinde en çok tercih edilen ırklardan biridir. Toulouse kaz ırkının yumurta verimi orta düzeydedir, bir yumurtlama sezonunda yaklaşık 35-50 yumurta verirler. Yumurta veriminin yanı sıra güzelliği ve eti için de yetiştirilen bir ırktır. Erkek Toulouse kazları, olgunluk yaşlarında 12 kg, dişiler ise 9 kg ağırlığa ulaşabilir. Vücutları genel olarak balık etli ve tüyleri az olmaktadır. Bu da tüketim için tercih edilmesinin asıl sebebidir.

Emden kazı

Emden kaz ırkı Almanya'ya ait bir ırktır. İlk olarak Almanya'nın Bremen kentinde yetiştirilmeye başlanmış olan Emden kazları, sonra Bremen ismi ile tanınmıştır, ancak ilk olarak Emden şehrinden İngiltere'ye gönderildikleri için Emden kazı olarak dünyaya yayılmışlardır. Ağır cüsseli bir kaz ırkıdır, yumurta verimi iyidir. Her kaz bir yumurta sezonunda 30-40 yumurta verir. Emden birinci sınıf yemeklik kazdır. Gaga rengi açık renkte, ayakları ise koyu renktedir. Emden kaz ırkının beyaz olan tüyleri diğer kazların tüylerinden daha değerlidir. 

Emden kazı

Çin kazı

Çin kazı, en küçük ve en çekici ırklardan biridir. Görünüm olarak diğer ırklardan oldukça farklıdır. Vücutları, diğer ırklardan daha düz, boyun ve ayakları ise daha uzundur. Çin kazlarını diğer kaz ırklarından farklı yapan özellikleri, gagaları ve kafalarının arasında bir kambur gibi çıkıntı olmasıdır. Çin kazlarının, beyaz ve koyu kahverengi olmak üzere 2 farklı varyetesi vardır. Irklar arasında en yüksek yumurta üretimine sahiptir ve bir yumurta sezonunda 60’dan daha fazla yumurta verir. Vahşi kaza benzetildiğinden eti bazı insanlar tarafından daha fazla tercih edilmektedir.

Çin kazı

Afrika kazı

Afrika kazları, Çin kazlarının bir varyetesidir ve ağır cüsseli kaz ırklarından sayılır. Bu ırk genç kazların haricinde hemen hemen Emdenler ile aynı büyüklüktedir. Çin kazı kadar yumurta verimi fazla değildir. Kahverengi, gri ve beyaz renkte olabilirler. Bir yumurta sezonunda 30-40 yumurta alınabilir. Hızlı büyür ve çabuk erginleşir, fakat ticari yetiştiriciler arasında renkli tüyleri sebebiyle tercih edilmez. Ancak beyaz tüylüleri iyi bir pazar değerine sahiptir.

Kanada kazı

Kanada kazlarının büyük cüsseleri, uzun ve siyah boynu ve göğüs bölgelerinde kravat şeklinde bir beyaz desen bulunmaktadır. Bu kaz ırkı, Kuzey Amerika'ya ait yabani gri kazlardan melez olarak üremesi yapılarak elde edilmiştir. Ağırlıkları 5 ila 6 kg arasında değişmektedir. Bu kazların yabani bir kaz ırkından üretilmiş oldukları için genel olarak kapalı kümeslerde bakılırlar ve zamanında kanat kesimi yapılmazsa uçarak kaçabilirler. Kanada kazı, başta Kanada olmak üzere Meksika, Yeni Zelanda, Norveç, İsveç ve İngiltere’de yetiştirilmektedir. 

Sebastopol kazı

Sebastopol, aslında bir süs kazıdır. Sebastopol kazları beyaz renktedirler ve genellikle orta boyutta bir vücuda sahiptirler. Bu kazların diğer kaz ırklarından farkı, tüylerinin farklı şekilde kıvrık olmasıdır. Sebastopol kazların ağırlıkları 4 ila 5 kg arasında değişmektedir. Gagaları ve ayakları turuncu renkte ve gözleri ise açık mavidir. Sebastopol kaz ırkı, genel olarak Avrupa'da Danup deresi etrafında ve Karadeniz'de yaşamını sürdürmektedir.

Sebastopol kazı

Amerikan Buff kazı

Amerikan Buff kazı olarak bilinen bu ırk, orta boyutlu kaz ırklarındandır. Erkek kazlar 8 kilograma, dişi kazlar ise 7 kilograma kadar ulaşabilmektedir. Bu kazların renkleri açık kahverengi, gözleri koyu fındık rengi, gaga ve ayakları ise turuncudur. Yumurta sezonu boyunca 20-40 yumurta verirler.

Pilgrim kazı

Pilgrim, Amerikan kaz ırklarından biridir. Pilgrim kazı denilmesinin nedeni Pilgrim kardeşler tarafından Amerika'ya bir gemi ile getirilmesindendir. Dişilerin yıllık yumurta verimi 35-45 adettir. Pilgrim kaz ırkının en önemli özelliklerinden biri; cinsiyetinin, yumuşak ya da kaba tüylerinin renklerine bakılarak tayin edilebilmesidir. Erkek yumurtadan sarı çıkar ve beyaza dönüşür, dişiler de sarı çıkar ancak renk griye yaklaşır. Dişilerin görüntüsü, açık renklerine ve beyaz yüzlerine rağmen Toulouse kazına benzemektedir.

Franconian kazı

Almanya'nın en eski ırklarındandır ve Bavyera eyaletine ait bir ırktır. Bu kazlar, genel olarak bakımı ve beslemesi kolay bir ırktır. Ağırlıkları ise 4 ila 6 kilogram arasında değişmektedir. Franconian kazları gök mavisi ve kahverengi tonlarında bulunmaktadır.

Linda kazı

Linda kazları, Almanya'nın Oldenburg kentine ait bir kaz ırkıdır ve orta cüsseli kaz ırkı olarak sınıflandırılmıştır. Genel olarak gri ve beyaz renklerinde bulunmaktadır. Bu kazların erkekleri olgunluk döneminde 7 kilogram, dişileri ise 5 ila 6 kilogram ağırlığa ulaşabilmektedir. Linda kazlarını ünlü yapan özellik, yavrularına karşı diğer ırklardan daha farklı bir annelik duygusuna sahip olmalarıdır.

Normandy kazı

Normandy kazları, Fransa'nın Normandiya bölgesine ait bir kaz ırkıdır. Normandy kaz ırklarının erkek ve dişileri, birbirlerinden renkleri yardımıyla kolay bir şekilde ayırt edilebilir. Normandy kaz ırklarında erkekler her zaman beyaz, dişiler ise beyaz ve gri rengi karışım tüylere sahiptir.

Mısır kazı

Uzun boylu ve uzun bacaklı ama küçük bir ırktır. Yumurta verimi 6-8 adettir. Mısır ırkları şov ve süs amaçlı olarak yetiştirilirler. Renkleri gri ve siyah gölgeli olarak değişiklik gösterir. Vücutlarında kırmızı, kahve ve beyaz noktalar vardır.
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder