Kanatlı hayvan hastalıklarına giriş - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Kanatlı hayvan hastalıklarına giriş


Hastalıklar tavuk yetiştiricisinin korkulu rüyasıdır. Civcivlerin, piliçlerin, tavukların bakım ve beslenmelerinin çok önemli olması yanında yetiştiriciler çok çeşitli hastalıklarla mücadele etmek durumundadırlar. Fakat hastalıklar o kadar çeşitlidir ki her hastalık ayrı bir bilgi ister. Hastalıkların kimi öldürücü kimi öldürücü olmasa da tüm hastalıkların ortak yanı mutlaka verimi düşürmeleridir. Verim düşüklüğü ise yetiştiricilerin kazançlarını doğrudan azaltmaktadır.

Hastalıklarla mücadelede altın kural tedbirli ve bilinçli olmak ve etkenlerin kümese girmesini önlemektir. Çünkü küçük bir ihmal, büyük zararlara davetiye çıkartmaktır. Hastalık çıktıktan sonra yapılabilecek şeyler hem kısıtlıdır hem de mücadele zordur. Koruyucu önlemler ise hem garantili, hem kolay, hem de ucuzdur.

Kanatlı Hayvan Hastalıklarının Sınıflandırılması

Kanatlı hayvanların sağlığını ve dolayısıyla da verimlerini olumsuz yönde etkileyen bozuklukları ve hastalıkları başlıca iki grupta toplayarak inceleyebiliriz; mikroorganizma kaynaklı hastalıklar ve mikroorganizmalardan ileri gelmeyen hastalıklar. Kanatlı hayvanlar arasında mikroorganizmaların sebep olduğu bulaşıcı karakterli hastalıklardır. Bulaşıcı olan hastalıklar kendilerine uygun ortam bulduklarında hayvanlar arasında kolayca yayılarak salgınlar meydana getirir ve büyük ekonomik kayıplara sebep olurlar. Bu hastalıkları üç grupta inceleyebiliriz; bakteriyel hastalıklar, viral hastalıklar ve paraziter hastalıklar. Hayvanları bulaşıcı hastalıklardan korumada aşılama, ilaçlama, dezenfeksiyon, sağlık koşullarının düzeltilmesi ve koruyucu önlemlerin alınması, uygulanması ve titizlikle devam ettirilmesi gereklidir.

Bakteriyel hastalıklar:
- Kanatlı Tifosu
- Kronik Solunum Sistemi Hastalığı (CRD)
- Inf. Synovitis (Ms)
- Kolibasillozis

Viral hastalıklar:
- Newcastle (ND)
- Marek (MD)
- Gumboro (IBD)
- Enfeksiyöz Bronşitis (IB)
- Egg Drop Sendromu (EDS)
- Çiçek Hastalığı

Paraziter hastalıklar:
- Koksidiyoz
- Tavuk Askariyazisi
- Histomoniasis
- Dış Parazitler

Mikroorganizmalardan ileri gelmeyen hastalıklar, bulaşıcı olmayan hastalıklardır. Bu hastalıkları üç grupta inceleyebiliriz; beslenme hastalıkları, zehirlenmeler ve kalıtsal hastalıklar. Bulaşıcı olmayan hastalıklar da bazı şartlar altında bulaşıcı hastalıklar kadar ekonomik kayıplara sebep olurlar. Beslenme hastalıkları, hayvanların yem karışımlarında bulunması gereken protein, aminoasit, mineral madde ve vitaminlerin yeterince olmamasından veya yokluğundan kaynaklanır. Zehirlenmeler, kimyasal maddelerin veya bitkisel kaynaklı zehirlerin yemlerle belli miktardan fazla alınması sonucu meydana gelir. Kalıtsal hastalıklar, hayvan türleri arasında nesilden nesile aktarılırlar ve bazen de civcivin yumurta içinde gelişimi sırasında yapılan kuluçka hatalarından anomaliler oluşur.
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder