Kafkas arısının özellikleri ve yetiştirme koşulları - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Kafkas arısının özellikleri ve yetiştirme koşulları


Kafkas arısının anavatanı Kafkasya’dır. Özgün yayılma alanı olan orta Kafkasların yüksek vadilerinden Kuzey Doğu Anadolu’ya doğru yayılma alanı bulmuştur. Ön Kafkasların 800- 1000 metre kotlarında "Gri Kafkas" olarak bilinen safları vardır. Gürcistan’ın alçak yörelerinde melezleri vardır. Rusya’da altı ayrı ekotipi belirlenmiştir. Türkiye’de ise Camili ve Posof ekotipleri bulunmaktadır.

Vücut iri, abdomen geniştir. 6.7 – 7.2 mm'lik dil uzunluğu ile en uzun dile sahip olan bal arısı ırkıdır. Abdomen kitin rengi siyahtır. Abdomenin ilk tergitlerinde çok dar ve belirsiz sarı bantlar ya da kahverengi benekler vardır. Skutellum rengi siyahtır. Tomentum geniş ve yoğundur. Vücut kıl örtüsü kısadır ve kurşuni-gri renklidir. Ana arının ve erkek arının kitin rengi koyudur. Erkek arının toraks kıl rengi siyahtır.

Davranış ve Fizyolojik Özellikleri

Çok uysaldır, hırçın ve sokucu değillerdir. Yavru yetiştirme ritmi yavaş olduğu için ilkbaharda yavaş gelişir ve yaz mevsimi ortasına gelmeden tam koloni gücüne ulaşmaz. Yaz mevsimi sonuna doğru yavru yetiştirme faaliyetini durdurur. Kışlama yeteneği yüksek değildir. Dili uzun olduğu için üçgül gibi nektarı derinde olan bitkilerden yararlanma ve bal üretme yeteneği diğer ırklardan daha yüksektir. Diğer arı ırklarına göre daha düşük sıcaklıklarda etkili bir nektar ve polen toplama yeteneğine sahiptirler.


Çok erken saatlerde kovandan çıkarlar ve çiçeklerdeki nektar katılaşmadan toplarlar. Çok güçlü nektar toplama davranışları yağmacı karakterini artırmıştır. Propolisi en çok kullanan bal arısı ırkıdır. Oğul verme eğilimleri zayıftır. Doğal habitatların da ağır ve uzun kış şartlarında üstün kışlama yeteneğine sahiptirler. Düzensiz-köprü petek yapma eğilimi vardır. Petek gözlerini sırlarken bal ve sır arasında hava boşluğu bırakmadığı için petekli balı koyu ve nemli bir görünüme sahiptir.

Yetiştirme Koşulları

Dünyadaki en verimli dört arı ırkından birisidir. Soğuk iklim arısıdır. En önemli özelliği kışı sert ve karlı geçen coğrafyalarda başarılı ve verimli olmasıdır. Kuvvetli koloniler teşkil ederler. İyi bir yavru yetiştiricisidir. Kıştan zayıf çıkarlar. İlkbaharda gelişme başlar. Koloni yaz ortasında en yüksek gücüne ulaşır. Koloninin güçlü olduğu zamanlarda ana arının günlük  yumurtlama kapasitesi 1000-1500 adede kadar ulaşabilir. Petek üzerinde sessizdirler. Düzgün ve koyu renkli gömeç yaparlar ve sırlarlar.

Nosemaya duyarlılığı yaygın kullanımını sınırlandırmaktadır. İlkbaharda gelişmesi yavaş olduğu için nektar akımının erken gerçekleştiği güney bölgelerinde bal üretmesi zordur. Derin tüplü çiçeklerin dominant olduğu florada daha başarılıdır. Nektar akımının hafif, fakat uzun sürdüğü yörelerde bal veriminin yüksek olması beklenir. Yoğun ve kısa nektar akımında ise nektarı ballık yerine kuluçkalıkta stoklama eğilimi gösterir.
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder