Hindileri hastalıklardan koruma ve kesim - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Hindileri hastalıklardan koruma ve kesim


Yetiştiricilikte esas kaide hayvanlara hastalık gelmeden gerekli tedbirlerin alınmasıdır. Söz konusu tedbirlerle ilgili olarak; anaç ve palazlar ayrı kümeslerde beslenmelidir. Hindi yetiştirilecek bölgede başka hiçbir kanatlı hayvan olmamalıdır. Damızlık yumurta ve palazlar mutlaka hastalıksız sürülerden alınmalıdır. Kümesler boşaltıldığında sodalı su ile yıkanmalı, badana ve dezenfekte edilmelidir. Temiz yem kullanılmalı, küflü ve bayat yem kullanılmamalıdır. Kümeslere kapasitelerinin üzerinde hayvan konulmamalıdır.

Koruyucu aşılar zamanında yapılmalıdır. Hastalıktan ölen hayvanlar yakılmalı veya üzerlerine kireç serpilerek toprağa gömülmelidir. Kümes girişlerinde toz kireç ve dezenfektanlı su bulundurulmalı, kümes bakıcıları dışında yabancı kişilerin kümeslere girişleri engellenmelidir. Her kümesin ayrı bakıcısı olması hijyen açısından gereklidir. Zaman zaman sularına koruyucu olarak vitamin veya antibiyotik türü ilaçlar konulmalıdır.

Aşılanmadan önce sürü kontrolünde; yem ve su tüketimindeki değişimler, sürünün kümeste yayılım durumu, altlıkta kanlı lekeler görülmesi, farklı renk ve yapıda dışkı, tüylerde kabarma, boynun geriye dönüklüğü, gagalama, hırıltılı soluma, hayvanın altlık yemesi gibi konularda gözlem yapılıp aşılamaya ona göre karar verilmelidir.

Aşının sadece sağlıklı hayvanlara uygulanacağı unutulmamalıdır. Aşı uygulanmadan suluk ekipmanlarının temizliği ve litreye 2 gr hesabı ile süttozu uygulaması yapılmalıdır. Aşının güneş doğmadan ve aşılı suyu kısa sürede tüketmesini sağlamak amacı ile 1-2 saat susuz bırakılıp daha sonra içirilmesi önemlidir. Aşılama programları bölgesel hastalık risklerine göre ayarlanmalıdır.

Aşılama Programı

1. gün: TRT / Burun, Göz damlası, sprey, içme suyu
7. gün: ND / Burun, Göz damlası, sprey, içme suyu
21-24. gün: ND / Burun, Göz damlası, sprey, içme suyu
34-36. gün: T.R.T. / Burun, Göz damlası, sprey, içme suyu
50-60. gün: ND / Burun, Göz damlası, sprey, içme suyu
60. gün: Poxine / Kanata iğne batırma


Kesim

Kesim ve yolma işlemi acısız şekilde yapılmalıdır. Kesimden 7-8 saat önceden yem ve 3 saat önceden su kesilmelidir. Kesim aşamaları; şoklama, kesim, ıslatma (haşlama) ve yolmadır. Şoklama yapılarak kesimin daha insani bir görünüm kazanması ve kanın daha fazla akması sağlanarak etin sertleşmesi azaltılır. Hindiler kafasının hemen altından boğaz kesimine 45 derecelik bir açı yapacak şekilde kesilir. Hemen ve bol miktarda kan akması kesimin doğru yapıldığını gösterir. Kesimden sonra 1.5-2 dakika kanın akmasına izin verilir. Sonra hindiler 52-54°C sıcaklıktaki suda 50-60 saniye tutulur ve yolma işlemine geçilir. Kesim işlemi uygun şekilde yapılmadığı takdirde et ve deri görünüşünde bozulmaya neden olarak pazar değerini azaltır.
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder