Etlik piliçlerin kesimi ve pazarlama - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Etlik piliçlerin kesimi ve pazarlama


Üretim dönemi uzunluğu; kesim ağırlığına, pazar şartlarına, tüketicilerin karkas piliç ağırlığı taleplerine, yem fiyatlarına, broiler satış fiyatına ve işletme şartlarına bağlı olarak değişebilmekte olup 5-7 hafta arasıdır. Bu sürede 1,8-2,2 kg canlı ağırlığa ulaşan piliçler, 1300-1600 gram temizlenmiş ağırlığa (karkas) ulaşırlar. Kesimden 8-12 saat öncesi yem verilmez. 2 saat önce de su verilmez. Kesim için tavuklar toplanırken kümeste panik yaratılmamalıdır. Bunun için;

-Kümes ortamının ışığı azaltılarak hayvanların panik yapması engellenmelidir,
-Piliç grupları 150-200’lük sürüler halinde paravanalarla çevrilmelidir,
-Yakalanan piliçler taşıma kafeslerine dikkatlice konulmalıdır,
-Kafesten alırken de titiz ve dikkatli olmalıdır,
-Bir işçi 4-5 piliçten fazlasını taşımamalıdır,
-İşçiler tecrübeli olmalıdır.


Pazarlama

Etlik piliçler 5-6 haftalık olunca, kesimhanelerde kesilip, temizlenip, ambalajlanarak pazarlanırlar. Kârını artırmak için üreticilerin yem zayiatı olmaması, ölüm oranının %5’i geçmemesi, hayvanları zamanında pazarlayabilmesi ve etlik piliç fiyatlarını iyi takip etmesi gereklidir.

Yetiştiricilikte sürekli ilgi esastır. Etçi civciv ve piliç hibrit (melez azmanı) olması nedeniyle çevre şartlarına karşı aşırı hassastırlar. Bu nedenle, yetiştiriciliğin tüm evrelerinde çok dikkatli, ilgili ve özenli olmak gerekir. Bunlar kârlılığın ana unsurlarıdır.

Üretim dönemleri arasında aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir:
1- Bütün ekipmanlar toplanır, kümesten dışarı çıkarılır, ampuller sökülür.
2- Yataklık ve gübre karışımı kaldırılarak, kümesten uzak bir yere taşınır.
3- Pencere, duvar dipleri ve kapı eşiğindeki yataklık kalıntıları temizlenir, zemin, çatı ve duvarlardaki toz ve örümcek ağları süpürülür.
4- Kümesin tüm iç yüzeyi ve ekipmanları basınçlı suyla yıkanır, ardından yıkama suyuna dezenfektan madde katılarak pülverizatör ile dezenfekte edilir.
5- Bu işlemlerden sonra havalandırma ve kuruma için, pencere ve havalandırma bacaları açık olarak en az bir hafta boş bırakılmalıdır.
6- Kümes zeminine toz kireç serpilir, altlık olarak talaş, saman vb. malzeme serildikten sonra ekipmanlar yerleştirilir.
7- Fumigasyon yapılarak kümes sonraki döneme hazır hale getirilir.
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder