Etlik piliçlerin beslenmesi - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Etlik piliçlerin beslenmesi


Günlük civcivler kümese konulurlar ve 5-6 hafta beslendikten sonra kesim çağına gelirler. Bu sürede 1,8-2 kg canlı ağırlığa ulaşan piliçler, 1300-1400 gram karkasa (temizlenmiş ağırlığa) ulaşırlar. Etlik piliçler çabuk ve fazla yem tüketirler. Hayvan büyüdükçe kazanacağı canlı ağırlığa göre yem tüketimi de artar. En kısa sürede, en hızlı büyümeyi sağlamak için serbest yemleme uygulanır.

Etlik Piliçler Nelerle Beslenirler?

Etlik piliçlerin enerji ihtiyacı fazladır. Civciv kümese alınır alınmaz ilk 4 saatte %5-10’luk şekerli su verilir. İçme sularına uygun vitaminler katılabilir. Etlik civciv ve piliçlerin enerji ihtiyacını karşılamak için yemlerinin içine mısır, arpa, buğday gibi hububat katılır. Bunun yanında bitkisel yağlardan da yararlanılabilir. Protein ihtiyacını karşılamak için ise soya küspesi, ayçiçeği tohumu küspesi, pamuk tohumu küspesi ve balık unu, kan unu, et-kemik unu kullanılmaktadır.


Her dönemde farklı yem yedirilir. Örneğin civciv döneminde %22 protein, 3100 metabolik enerjili yem ihtiyaçları varken, piliç döneminde ise %20 protein, 3000 metabolik enerjili yeme ihtiyaç duyarlar. Her pilicin yem tüketimi de aynı olmaz. Pilicin ırkına göre, hasta olup-olmamasına göre ve cinsiyetine göre yem tüketimi farklı olur. Erkek piliçler daha çok yem tüketir ve daha hızlı gelişirler. Yem fabrikaları bu yemleri civciv ve piliç dönemlerine göre ihtiyaç duyulan protein ve enerji ihtiyaçları göz önüne alarak hazırlarlar.

Su, beslenmede önemli bir yer tutar. Su içilebilir kalitede olmalıdır. Çevrenin ısısı yem ve su tüketimini etkiler. Kümeste ısı düşerse, yem tüketimi artar, su tüketimi azalır. Isı artarsa yem tüketimi azalır, su tüketimi fazlalaşır.
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder