Yeşil kükürtsüz bakteriler - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Yeşil kükürtsüz bakteriler

Az sayıda cins içeren bu grubun en iyi bilinen cinsi Chloroflexus'tur. Bu cinsin kültürde yetiştirilmiş tüm türleri termofiliktir. Thermomicrobium ise grubun kemotrofik bir üyesidir ve zorunlu aerob, gram-negatif, çubuk şekilli, en iyi 75°C'de büyüyen bir türdür.

Chloroflexus spp.
Chloroflexus spp.
Thermomicrobium spp.

Chloroflexus, kaplıcalardan izole edilen fotosentetik bir bakteridir. Ancak oksijen varsa karanlıkta da hayatta kalabilir. Karanlıkta büyüdüğünde, koyu turuncu bir renge sahipken güneş ışığında yetiştirildiğinde koyu yeşil renk alır. İpliksi koloniler oluşturma eğilimindedir. Chloroflexus'a olan ilginin ana nedenlerinden biri, fotosentezin evriminin incelenmesidir.
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder