Sığır Irkları: Yerli Kara - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Sığır Irkları: Yerli Kara


Türkiye’de Orta Anadolu bölgesinde yetiştirilen Yerli Kara sığırlar bu bölgenin iklim ve çevre şartlarına adapte olmuşlardır. Karasal iklimde, ilkel bakım, besleme ve barındırma koşullarında ekstansif olarak yetiştirilirler. Kombine, et ve süt verimine sahiptir. Doğu Anadolu Kırmızısı ve Güney Anadolu Kırmızısı yerli sığır ırklarıyla yakın genetik ilişkisi vardır. Yakın zamana kadar oldukça popüler bir sığır türüyken bilinçsiz melezleme uygulamaları nedeniyle nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır.

Yerli Kara sığırlar, yükseklik ve ağırlık itibariyle küçük yapılı, kısa boynuzlu sığır ırklarındandır. Boyun genellikle orta uzunlukta, ince kıvrımlar mevcut ve gerdan az gelişmiştir. Boğalarda ise boyun oldukça kısa, kaslı ve sağlam yapılıdır. Gerdan orta derecede gelişmiştir. Vücut uzuncadır. Göğüs orta derecede derindir. Kaburgaların kısa olması nedeniyle göğüs omuzlar arkasında çok dardır. Omuz genellikle dar ve uzun olup meyillidir. Sağrı sivri, meyilli ve cidagoya nazaran daha yüksektir. Sırt çizgisi cidagonun yaptığı kabartı hariç tutulursa arka kısıma kadar düzdür. Arka kısım daha geniş ve yüksektir. Kulağın iç yüzeyi sık kalın kıllarla örtülüdür. 


Baş buruna doğru incelir, göz çukurları belirgindir. Boğalarda baş büyükçe, profili hafif dışbükeydir. İneklerde baş dar ve küçük, yüz uzun ve burun ucunda dışbükeylik bulunmaz. Kemik yapısı incedir. Bacaklar kısa, tırnaklar sağlamdır. Bilhassa kötü beslenme şartlan altında yetişen yerli karalarda incik bölgesi gelişmez.  Arka bacaklarda kılıç bacaklılığa çok rastlanır. X bacaklılık da görülebilir. Kıl rengi kuzguni siyahtır. Kıllar yazın kondisyonu iyi hayvanlarda kısa, ince ve parlaktır. Kışın genellikle uzun ve kabadır. Genellikle derisi kalın ve serttir. Erkek ve dişiler boynuzludur. Boynuz genellikle ince yapılı ve ay biçimindedir. İyi oluşmamış, gayri muntazam şekilli boynuz yapısı sıkça görülmektedir.

Irka Özgü Özellikler

Yetersiz bakım ve besleme koşullarına oldukça dayanıklı, hastalık ve zararlılara karşı direnci yüksektir. Analık içgüdüleri gelişmiştir. Buzağısını görmeyince sütünü vermez.

Vücut Ölçüleri ve Verim Özellikleri Erkek Dişi
Cidago Yüksekliği (cm) - 100-110
Vücut Uzunluğu (cm) - 110-120
Doğum Ağırlığı (kg) 18-20 17-19
Ergin Canlı Ağırlık (kg) 300-400 200-300
Damızlıkta Kullanma Yaşı (ay) - 24-28
Günlük Canlı Ağırlık Artışı (g) 700-900 -
Laktasyon Süt Verimi (lt) - 1000-1100
Laktasyon Süresi (gün) - 240-260
Sütte Yağ Oranı (%) - 4-5
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder