Sagenista: Balçık algleri - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Sagenista: Balçık algleri

Bazı kaynaklarda, Chrysophyta şubesi altında incelenirler. Tamamı heterotroftur. Temelde hepsi bir hücrelidir, ancak bir kısmı koloniler halinde yaşarlar. Şubenin tüm üyelerinde görülen ortak özellikler çok az olduğundan, kökenlerinin parafiletik olduğu düşünülmektedir. En önemli ortak özellikleri, birbirinden farklı iki adet kamçı içerdikleri bir yaşam evresi geçirmeleridir. Şubenin üyeleri, 2 ana sınıf altında incelenir.

1. Sınıf: Bicoecea

Yakın zamanda tanımlanan ve henüz çok detaylı olarak çalışılmamış, küçük bir gruptur. Parazitik olarak yaşayan bir hücrelilerden oluşur.

Cafeteria roenbergensis

2. Sınıf: Labyrinthulomycota

Önceleri mantarlar alemi altında incelenmiş, daha sonra Chromista altına alınmıştır. Yosunlar üzerinde öldürücü etki yapan bir hastalığa neden olurlar. Yapılarında yer alan ve "bothrozom" adı verilen organel, hücrelerin dışına bir zar salgılar. Bu zarlar, üzerinde hücrelerin hareket edebileceği bir ipliksi ağ oluşturur.

Labyrinthyula spp.

Not: Bu yazının hazırlanmasında Tübitak Bilim ve Teknik dergisinden yararlanılmıştır.
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder