Pyrrophyta: Ateş rengi algler - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Pyrrophyta: Ateş rengi algler

Bazı kaynaklarda, Protozoa altında, Phytomastigophora sınıfı altında da incelenen Dinoflagellata takımı, yapılarında 2 adet kamçı taşıyan, bir hücreli organizmalardır. Bu kamçılardan birisi hücrenin merkezinde, diğeriyse arka ucunda konumlanmıştır. Türlerin yaklaşık yarısı, plazma zarının hemen altında selüloz yapıda bir kalkana sahiptir.

Ceratium spp.
Noctiluca spp.
Peridinium spp.

Şubenin çoğu üyesi, yapılarında klorofil -a ya da -c bulundurmaları nedeniyle fotosentetik özelliktedir. Fotosentez ürünleri, yağlar ya da nişasta formunda depolanır. Renksiz olan türler, heterotrof ya da parazit olarak beslenirler. Karotenoid taşıyan bazı türlerin sularda aşırı derecede çoğalması, "Kırmızı Kuşak (Red Tide)" adı verilen oluşumlara neden olur. Diğer alg gruplarından farklı olarak, hücrelerin dışında "theca" adı verilen bir koruyucu yapı bulunur.

Sularda serbest halde yüzebilen bu canlıların kloroplast, mitokondri ve golgi gibi yapılara sahip olmaları nedeniyle, Protozoa altında sınıflandırılmaları, çoğu yerde daha uygun görülmektedir. Üreme genellikle eşeysizdir. Çoğu tür, sucul canlılara besin sağlayan planktonlardır. Bazı türler de, deniz suyu yüzeyinde yakamoz görüntüsüne neden olurlar.

Not: Bu yazının hazırlanmasında Tübitak Bilim ve Teknik dergisinden yararlanılmıştır.
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder