Plantomyces - Pirella - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Plantomyces - Pirella

Bu grup Plantomyces, Pirella, Gemmata ve Isosphaera cinslerinin de içinde bulunduğu morfolojik açıdan kendine özgü olan bakterileri içerir. Bu gruplardan en iyi incelenmiş olanı Plantomyces cinsidir. Plantomyces ve akrabalarının ilginç bir özelliği, hücre duvarlarının peptidoglikan içermemesidir. Hücre duvarlarında peptidoglikandan yoksun olduğu bilinen tek serbest yaşayan bakterilerdir. Hücre duvarında peptidoglikan olmayan benzer bütün organizmalardan beklenebileceği gibi Plantomyces ve akrabaları penisilin ya da sefalosporin gibi peptidoglikan sentezini bozan antibiyotiklere karşı dirençlidirler.

Plantomyces spp.

Plantomyces türleri krateriform yapılara ve tek kutupta boynuzlu görünüme sahiptir. Tomurcuklanan bakterilerdir ve tipik olarak fakültatif aeroblardır. Habitatları birincil olarak hem tuzlu hem de tatlı sulardır. Ancak asit bataklık suyu, sığır gübresi, çöplükler ve pirinç tarlalarında da bulunmuştur. Isosphaera cinsi ise filamentli ve kayan kaplıca bakterileridir.
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder