Hayvan sahiplerinin korkulu rüyası: Pireler - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Hayvan sahiplerinin korkulu rüyası: Pireler


Birçok evcil hayvan sahibinin pire ile ilgili kötü anıları vardır. Çünkü pireler kediler, köpekler, tavşanlar ve ihtiyaç duyduklarında tabii ki insanlardan da beslenen, ayrım gözetmeyen parazitlerdir. Pek çok insan daha önce bu iğrenç küçük canlılarla karşılaşsa da pireler hakkında çok az şey biliyorlar. Rahatsız edici olmalarına rağmen pireler aslında ilginç canlılardır.

1. Pirelerin yaşam döngüsü oldukça karmaşıktır.

Bir pirenin yaşam döngüsü dört döneme ayrılabilir; yumurta, larva, pupa ve erişkin. Erişkin pire konakçıdan yeteri kadar kan emdikten sonra, yumurtasını konakçının kılları arasına veya derisine bırakır. Bu yumurtalar 1 ila 12 gün içerisinde larvaya dönüşürler. Larvalar deri döküntüleri veya kıl gibi organik maddelerle beslenip büyürler. Ardından etraflarına küçük bir koza örerek pupa evresine geçerler. Yaklaşık 2 haftalık pupa evresinden sonra pupalardan erişkin pireler ortaya çıkar. Bunlar daha sonra kan emmek için hayvan konağı ararlar. İdeal koşullarda bu yaşam döngüsü yaklaşık 21 gün sürer. Ancak pirelerin yaşam döngüleri oldukça esnektir, bir aşamadan diğerine geçmek için koşulların en uygun olduğu zamanı bekleyeceklerdir. Hava ne kadar sıcak ve nemli olursa yaşam döngüsü de o kadar hızlı tamamlanacaktır. Daha soğuk ve daha kurak koşullarda ise tam tersi olacaktır. 

2. Yaşam döngüleri pirelerin yok edilmesini oldukça zorlaştırır.

Pireler dayanıklı canlılardır ve piyasadaki pire ilaçlarının çoğu sadece erişkin pireleri yok edebilirler. Ancak yumurtalar ve özellikle pupalardan kurtulmak çok daha zordur. İlaçlar yumurtaların çatlamasını önlese bile pupaları öldüremediği için pireler yeniden sorun haline gelebilirler.

3. Bir pire istilasında sadece evcil hayvanı tedavi etmek yeterli değildir.

Çevreyi de tedavi etmek gereklidir. Çünkü yumurta ve pupaların esas saklandığı yer burasıdır. Köpeğinizi gezintiye çıkardığınız alanlarda, halıda, yer döşemesindeki tahtalarının arasında ve hatta arabanızın koltuğunda yumurta ve pupalar bulunabilirler. Pire yumurtalarının olduğundan şüphelendiğiniz yerleri süpürdüğünüzde süpürgenizi de hemen temizlemeniz gereklidir. Çünkü süpürdüğünüz yumurtalar ve pupalar süpürgenin içinde hala yaşamaya devam edeceklerdir.

4. Pireler yemek yemeden uzun süre yaşayabilirler.

Araştırmalar, pupaların kozalarında bir yıla kadar dayanabileceğini gösteriyor. Erişkinler ise hemen bir kan emecek bir konuk bulmaya çalışırlar, ancak gerekirse 1 ila 2 hafta yemek yemeden hayatta kalabilirler. Eviniz eğer pire istilasına uğramışsa evi bir hafta evi boş dahi tutsanız geri döndüğünüzde dizlerinize kadar aç pirelerin ısırıklarına maruz kalabilirsiniz.


5. Dişi bir pire günde 50'ye kadar yumurta bırakabilir.

Ortalama bir dişi pire günde 20 kadar yumurta bırakır. Bu, tek bir dişi pirenin iki aydan daha kısa sürede büyük bir istilaya neden olabileceği anlamına gelir. Eğer yumurtaların yarısının dişiler olduğunu varsayarsak, sadece 60 gün sonra evinize 20.000'den fazla pire olacaktır. Siz henüz sorunu fark etmeden önce eviniz ciddi bir istilaya uğramış bile olabilir.

6. Pirelerin yükseğe atlama becerileri vardır.

Pireler, vücut uzunluklarının 150 katından fazla zıplayabildikleri için dünyanın en iyi zıplayıcıları kabul edilirler. Bu yetenekleri pirelerin yaşam döngüleri için bir gerekliliktir. Çünkü bir hayvana atlayamazlarsa beslenemezler ve üreyemezler.

7. Evcil hayvanları sadece evde tutmak pirelerden korumayacaktır.

Pirelerin tüm yaşam evrelerinde bir yerden bir yere taşınmaları oldukça kolaydır. Bu, evcil hayvanlarınız asla dışarı çıkmasalar bile pireden tamamen korunamayacakları anlamına gelir. Yine de bazı hayvanlar diğerlerinden daha fazla risk altındadır. Örneğin, büyük bir şehirde çok katlı bir apartman dairesinde yaşayan bir ev kedisinin pireyle karşılaşma olasılığı, köydeki bir evde yaşayan kediden çok daha düşüktür. Ayrıca sıcak ve nemli şehirlerde yaşayan hayvanlar, soğuk ve kurak şehirlerde yaşayanlardan daha fazla risk altındadır.

8. Evcil hayvanlar pire ısırıklarına karşı alerji geliştirebilirler.

Pirelerle ilişkili iki tür kaşıntı vardır. Birincisi, ciltte bir böceğin varolduğu hissiyle ilişkili hafif kaşıntıdır. İkincisi ise pire tükürüğündeki kimyasallara karşı bir alerji geliştiğinde ortaya çıkan çok daha yoğun bir kaşıntıdır. Bir hayvan eğer alerjik reaksiyon veriyorsa bu kaşıntının görmezden gelinmesi imkansızdır ve alerjisi olan hayvanlar tedavi edilmezse, ısırıklar enfekte olabilir.

9. Pireler insanlara hastalıkları taşıyabilir.

Pireler, insanlarda çeşitli hastalıklara neden olabilen bakteriler de dahil olmak üzere her türlü bakterinin taşıyıcılarıdır. Kedi tırmığı hastalığının etkeni Bartonella henselae bu bakterilere örnek verilebilir. Pireler ayrıca parazitleri de taşıyabilirler. Çünkü kedi ve köpekler pireleri vücutlarından çıkardıklarında genellikle onları yutarlar. Eğer pire tenya taşıyorsa, konak hayvanın sindirim sisteminde parazit açığa çıkacaktır.

10. Pireler hayvanlara tahmininizden daha fazla zarar verebilir.

Şiddetli istilalarda, pireler konak kanının o kadar çoğunu tüketebilir ki, bazı hayvanlarda demir eksikliği anemisi gelişir. Hatta yavrular kan nakline bile ihtiyaç duyabilirler.
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder