Haptophyta - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Haptophyta

Şube üyelerinin büyük çoğunluğu bir hücreli ve fotosentetik canlılardır. Sucul ortamların önemli besin kaynakları sayılırlar. Sıklıkla tropik denizlerde, ender olarak da tatlı sularda ve toprakta yayılış gösterirler. Bazı türleri, alg patlamalarına neden olabilir. Yapılarında bulunan diadinoksantin ve fukoksantin pigmentleri nedeniyle, sarımsı kahverengi renktedirler.

Kamçıların çıktıkları noktanın yakınında, hücreden dışarıya uzanan bir kancayı andıran ve "haptonema" adı verilen organel, bu şubeye özgüdür. Bu organelin, önceleri üçüncü bir kamçı olduğu sanılmış, ancak daha sonra yapısının kamçıdan farklı olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Arkhangelskiella spp.
Emiliania huxleyi
Coccolithus pelagicus

Hareketli ve hareketsiz formların birbirini izlediği, gelişmiş bir yaşam döngüleri bulunur. Golgi organeli tarafından salgılanan kalsiyum ya da silis yapılı plaklarla örtülü olan bu canlılar, olağanüstü çeşitlilikte şekillere sahiptir. Öldükleri zaman, bu plaklar dibe çökerek, okyanus kayaçlarının yapısına katılır.

Not: Bu yazının hazırlanmasında Tübitak Bilim ve Teknik dergisinden yararlanılmıştır.
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder