Ciliophora: Silliler - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Ciliophora: Silliler

Balantidium coli

Silliler, en gelişmiş protista grubudur. Çok sayıda mikronükleus (küçük) ve tek bir makronükleus (büyük) taşırlar. Mikronükleus üremeden sorumludur ve mitotik bölünür, makronükleus ise metabolizmadan sorumludur ve amitotik bölünür.

Vorticella
Paramecium
Entodinium

Sililerde bulunan protein yapıdaki zara "pelikula" adı verilir ve pelikulanın kalınlığı, türlere göre değişkenlik gösterir. Boşaltımdan, kontraktil vakuol sorumludur. Entodiniomorpha üyeleri, memelilerin sindirim sisteminde kommensal olarak yaşarlar ve selüloz sindirimine yardımcı olurlar.

Balantidium coli, Ciliophora şubesinde yer alan tekhücreli bir canlıdır. İnsanlarda hastalık yapan tek siliattır. Sebep oldukları hastalığın adı balantidiasis'dir, kanlı ishallere neden olurlar. Kalın bağırsak boşluğunda kommensal olarak yaşarlar ve konakları genellikle domuzlardır. Enfektif formları kistlerdir, kistler besinlerle veya kirlenmiş sularla alınırlar.

Not: Bu yazının hazırlanmasında Tübitak Bilim ve Teknik dergisinden ve CDC Halk Sağlığı Resim Kitaplığı'ndan yararlanılmıştır.
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder