Apicomplexa - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Apicomplexa

Apicomplexa şubesinin neredeyse tüm üyeleri endoparazitiktir. Şubenin ismi, hücrelerin uç kısmında bulunan ve konak canlının vücuduna girişte rol oynayan "apicomplexa" (rhoptry ve mikronem) olarak bilinen yapılardan gelir. Bu canlıların hareket organelleri, sadece bazı hücre arası evrelerde belirgindir. Üreme, uzantı taşımayan sporlar veya oocyst ile gerçekleşir. Bu şubeye ait en bilinen parazitler; Toxoplasma, Plasmodium ve Babesia'dır.

Toxoplasma gondii
Plasmodium vivax
Plasmodium falciparum
Babesia spp.

• Toxoplasma gondii: Kedilerin bağırsak dokusunda bulunur. İnsana geçmesi halinde, kısırlık veya düşük nedenidir.

• Plasmodium vivax: Sıtma etkenidir.

• Plasmodium falciparum: En yaygın kötü huylu malarya (sıtma) etkenidir. 48 saatte bir, sıtma nöbetleri görülür.

• Babesia spp.: Babesiosis etkenidir. Bu hastalık sığır, koyun, keçi, at, köpek, kedi, domuz ve kemiricilerde görülür. Babesia türlerinin vektörü Ixodidae ailesinde kene türleridir. Veteriner hekimliği açısından önem taşır.

Not: Bu yazının hazırlanmasında Tübitak Bilim ve Teknik dergisinden yararlanılmıştır.
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder