Köpeklerde kalp ritim bozukluğu - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Köpeklerde kalp ritim bozukluğu


Aritmi, kalbin atma hareketini düzenleyen sistemdeki bir problemden kaynaklanan ve düzensiz bir ritimle sonuçlanan kalp atım biçimidir. Kalp çok hızlı veya çok yavaş atabileceği gibi bazı atımları da atlayabilir. Düzensiz kalp atışı, aritminin temel belirtisidir.

Sinüs düğümü olarak da adlandırılan sinoatriyal düğümün elektriksel uyarımları, kalp atışını sağlayan kalpteki elektriksel uyarıların başlatıcısıdır. Sinüs deşarj hızı, sinir sisteminin iki karşıt etkisiyle kontrol altında tutulur; vagus sinirlerinden (alt beyin sapından çıkarak vücudun otonom organlarına sinyaller gönderen sinirler) gelen uyarı ve sempatik uyarım (genellikle savaş ya da kaç tepkisi olarak bilinen nöronal ve hormonal stres tepkisine aracılık eder). İnhalasyon sırasında, solunum ve kalp merkezlerinden gelen sinyaller vagus sinirlerindeki kısıtlamaları azaltarak kardiyak hızlanmaya sebep olurken, ekshalasyon sırasında tam tersi olur.

Sinüs aritmisi; akciğerdeki gerilme reseptörlerine, kalpteki basınç-hacim duyu reseptörlerine, kan damarlarına ve kandaki kimyasal faktörleri de içeren reflekslere bağlıdır. Sinüs aritmisi sırasında eğer bir kaçış ritmi eşlik etmezse bilinç kaybına neden olacak kadar uzun bir duraklama oluşabilir.

Aritmi, köpeklerde nispeten yaygındır ve çoğu zaman endişe etmeye gerek yoktur. Ara sıra meydana gelen düzensiz kalp atışı, genellikle başka bir sağlık sorununa neden olmaz. Bununla birlikte, düzensiz atım, altta yatan ciddi bir durumun erken belirtisi de olabileceğinden, veteriner hekiminize kontrol ettirmenizde fayda vardır. Bazı ırklar sinüs aritmisine daha yatkındır. Özellikle; bulldog, pekinez, pug ve boxer ırkı köpeklerde daha sık karşılaşılır.

Belirtiler

• Temel belirti; çok hızlı, çok yavaş veya bir atımı atlayan, düzensiz kalp atışı olarak da adlandırılan bir kalp atışıdır.

• Kalp atımları arasındaki duraklamalar fazla uzunsa fiziksel güçsüzlük gelişebilir ve bilinç kaybı da meydana gelebilir, ancak nadiren görülür.

Sebepleri;
- Solunumla ilişkili vagus sinirlerinin etkisiyle kalp atış hızı inspirasyonla artar ve ekspirasyon ile azalır,
- Vagal tonusu artıran klinik bozukluklar (Kafatası içinde basınç artışı, gastrointestinal hastalıklar, solunum hastalığı, serebral bozukluklar, dijital toksisite, konjestif kalp yetmezliği gibi),
- Digoksin tedavisi (Dijitalis),
- Vagus sinirlerini etkileyen çeşitli hastalıklardır.

Teşhis

Veteriner hekiminiz, bu duruma yol açmış olabilecek semptomların geçmişini ve olası olayları dikkate alarak köpeğiniz üzerinde kapsamlı bir fiziksel muayene yapacaktır. Köpeğinizin sağlık durumu ve semptomlar hakkında ayrıntılı bilgi vermeniz gerekecektir. Hastalık geçmişi, altta yatan herhangi bir bozukluk olup olmadığı veya bu bozukluktan etkilenen başka organlar olup olmadığı konusunda ipuçları verebilir.


Kalp kaslarındaki elektrik akımlarını incelemek için elektrokardiyogram (EKG) kaydı incelenerek, kardiyak elektrik iletimindeki herhangi bir anormallik tespit edilebilir. Baş ve boyun röntgenlerine bakılarak, köpeğinize solunum problemleri yaratan anormal anatomik bir oluşum görülebilir. Eğer üst solunum yolu hastalığından şüpheleniliyorsa faringoskopi veya laringoskopiden de yararlanılabilir.

Tedavi

Semptomatik bir yavaş kalp atışı varsa spesifik tedavi gereklidir. Aritmi solunumla ilgili değilse altta yatan neden tedavi edilecektir. Eğer köpeğiniz solunum sıkıntısı çekiyorsa durumu normalleşene kadar gözetim altında tutulması gerekebilir. Çoğunlukla aktivite kısıtlanmaz ancak brakisefalik ırkların özellikle yüksek ortam sıcaklıklarında egzersizi sınırlamaları gerekebilir. Köpeğiniz aşırı kilolu ise solunum güçlüğüne neden olabileceğinden kalori kısıtlaması gerekecektir. Genellikle kullanılacak ilaçlar altta yatan nedeni tedavi etmeye yönelik olacaktır.
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder