Yavru kedi ne zaman eve getirilebilir? - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Yavru kedi ne zaman eve getirilebilir?


Bu dünyada yavru kedilerden daha sevimli bir şey olabilir mi? İlginç tuhaflıkları ve minik miyavlamaları onları eve götürmek isteyen kedi severler için karşı konulmaz kılıyor. Ancak ailenize genç bir kedi yavrusu eklemek için acele etmeden önce şunu unutmayın; yavru kediler annelerinden çok erken ayrıldığında, bunun olumsuz sonuçları bir ömür boyu sürebilir. Peki yavru kediler ne zaman evlat edinilebilir ve eve getirilebilir?

Yavru Kediler Annelerinden Ne Zaman Ayrılabilir?

Birçok canlı, ilk haftalarında annelerinin bakımına ve desteğine ihtiyaç duyar ve kediler de bundan istisna değildir. Çoğu barınaktan yavru kediler 8. haftadan itibaren evlat edinilebilir, ancak bir yavru kedinin en az 12 hafta annesiyle birlikte olması, hatta bu sürenin 14 haftaya kadar beklenilmesi gerekmektedir. Bunun nedeni, yavru kedinin tüylü aile üyeleriyle bir süre zaman geçirmesinin birçok avantajı olmasıdır. Bu avantajların en büyüğünden biri sosyalleşmedir. Yavru kediler anneleri ve diğer yavru arkadaşlarıyla kaldıklarında, uygun şekilde oynamayı ve diğer kedilerle nasıl iletişim kuracaklarını öğrenirler. Başka bir deyişle, kediler, kedi olmayı öğrenirler. Örneğin, sert ve yumuşak ısırık arasındaki farkı bu şekilde öğrenirler. Ayrıca yavrular annelerinden başka önemli davranışları da kazanırlar; atıklarını nasıl gömecekleri, sokaktaysalar nasıl avlanacakları ve kendilerini nasıl temizleyecekleri gibi.

Bir yavru kedinin besinlerinin büyük kısmı, hayatının ilk birkaç haftasında annesinden gelir. Yavru kediler sekiz haftaya kadar tamamen sütten kesilirler, ilk iki haftada sadece süt ile beslenirler. Özellikle yaşamlarının ilk 24 saatinde annelerinden sağlayacakları kolostrum ile enfeksiyonlara yakalanmalarını engelleyen antikorları alırlar. 3 ila 8 haftalık olduklarında konserve ve kuru yiyecekler yemeye başlayabilirler, ancak yine de annelerinden ek süte ihtiyaç duyarlar.


Yavru kediler 8 haftada tamamen sütten kesilebilecek olsa da anneleriyle 12 haftaya kadar zaman geçirmelerinin büyük faydaları vardır. Çünkü yaklaşık 9 haftalıktan 16. haftaya kadar süren başka bir sosyalleşme dönemine girerler. Kedi bu dönemde katı yiyecekler yemesine rağmen, diğer kediler ve insanlarla uygun şekilde nasıl oynanacağını ve etkileşimde bulunacağını öğrenmeye devam eder. Biraz daha meraklı hale gelirler. Öğrendikleri yavru kedilere daha fazla güven verir ve daha sonraki yaşamlarında daha tutumlu ve arkadaş canlısı bir kedi olmasına yardımcı olur.

Bir Yavru Kediyi Çok Erken Eve Getirmenin Riskleri

8 haftalıktan küçük bir yavru kediyi çok sevdiyseniz, onu eve getirmenin çok cazip olduğunu hissetmeniz olasıdır. Ancak birkaç haftalık sabır uzun vadede çok işe yarayacaktır ve onları eve çok erken götürmenin risklerinin kedinizin hayatının geri kalanını etkileyebilecektir. Sosyalleşme döneminden önce evlat edinilen kediler, diğer kedi ve insanlara karşı daha agresif olabilirler. Kendilerini güvende hissetmeyebilir ve daha ürkek olabilirler. Olumlu davranışlarını yeterince geliştirememiş olabilirler. Örneğin ısırma gücünü ayarlamayı bilmiyorsa, oyunlarda daha sert davranabilir. Ancak siz de anne kedilerden ipucu alarak bu davranışı engellemeye yardımcı olabilirsiniz: Yavru kediniz sizinle oynarken saldırganlık belirtileri gösteriyorsa, kalkın ve yürüyün. Çünkü bir anne kedinin yapacağı tam da budur. Yine de daha kolay ve daha etkili çözüm, yavru kedinizin bu dersleri doğrudan annesinden öğrenmesine izin vermektir.
 
Bir Yavru Kedi Annesini Kaybettiğinde Ne Yapmalı?

Kusursuz bir dünyada, tüm yavru kediler evlerine gitmeden önce anneleri ile ihtiyaç duydukları kadar zaman geçirebilirlerdi. Ne yazık ki, bazen yavru kediler yeni doğmuşken bile çok küçükken anneleri tarafından öksüz kalabiliyor veya terk ediliyorlar. Bu yavruların fazladan ilgiye ihtiyaçları vardır. Yavru kediler hastalık ve enfeksiyona karşı çok hassastır ve onları yanlış şekilde beslemek, gerçekten hastalanmalarına ve hatta ölmelerine neden olabilir. Bu yüzden, en temel görevlerde bile size tavsiyede bulunacak ne yaptıklarını bilen birine ihtiyacınız olabilir. 

Şunları yapmanız gerekecektir:

• Günlük tutun: Yavru kedinizin ne kadar kilo aldığı ne zaman gözlerini açtığı (yaklaşık 2 haftalık) ve süt dişlerinin ne zaman çıktığı gibi diğer önemli bilgileri kaydetmeniz gerekecektir. Veteriner hekime gittiğinizde yazılı bir günlük yardımcı olacaktır.

• Yavru kedi için özel hazırlanmış süt ikame formülünü edinin: Bu formüller anne kedi sütünün yerini alan ve yavru kedilerin büyümeleri için ihtiyaç duydukları yüksek miktarda proteini sağlayan mamalardır. Yavru kedinizin yaşına bağlı olarak, kedinizi sütten kesene kadar her iki ila dört saatte bir biberonla beslemeniz gerekecektir.

• Tüketimi kontrol edin: Yavru kedinizin çok hızlı yemediğinden emin olun. Çok çabuk yutmasını istemezsiniz, çünkü bir kedinin ağzına çok fazla sıvı akarsa, onu soluyabilir ve yavru kedinin akciğerlerindeki süt, zatürreye ve diğer sorunlara neden olabilir.

• Güvenli besleme ilkelerini uygulayın: Biberonları sterilize etmek için kaynatın ve mamayı oda sıcaklığında bir saatten fazla bırakmayın.

• Yavru kedilerin işeme ve dışkılamasına yardım edin: Yavru kediler yaklaşık 3 haftalık olana kadar kendi başlarına nasıl tuvalet kabına gideceklerini bilmiyorlar. Onları gitmeye teşvik etmek için, anüs ile vulva veya penisleri arasındaki bölgeye nemli bir pamuk veya bezle hafifçe vurmak gerekebilir. Haftada bir, nemli bir bezle nazikçe yıkamak gerekebilir.

• Yavru kedileri sıcak tutun: Onlara yumuşak bir yatak alın ve en azından yaşamın ilk haftasında odadaki sıcaklığın 30°C kadar olduğundan emin olun. Yavru kediler 2-3 haftalık olduklarında, yaklaşık 26°C 'ye düşürebilir ve daha sonra 1 aylık olduklarında yaklaşık 24°C 'ye kadar düşürebilirsiniz.

Yavru kediniz büyüdükçe, annesinden yardım almış olsaydı öğrenmeyeceği saldırganlık veya ürkeklik gibi davranışları sergileyebilir. Ayrıca birincisine eşlik etmesi için ikinci bir kedi yavrusu da edinebilirsiniz. Ancak bunu gerçekten ikinci kedi ile ilgilenmeye hazırsanız düşünmelisiniz.
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder