Sığır besiciliği fizibilitesi: Yer seçimi - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Sığır besiciliği fizibilitesi: Yer seçimi


İlk sığır besiciliği fizibilitesi yazımızda fizibilitenin yapılış amacı ile dünyada ve Türkiye'de kırmızı et üretimi konusuna değinmiştik. Önceki yazıya buradaki linkten ulaşabilirsiniz. Sığır besiciliğinde yer seçimi projeye dair hemen her şeyi etkilediği için fizibilitenin en önemli aşamalarından biridir. Örnek projenin, Ankara ilinin Çubuk ilçesinde, Akkuzulu Köyü mevkiinde uygulanmasına karar verilmiştir. Ankara, Türkiye’nin en büyük ikinci ili olup nüfusu yaklaşık 4,8 milyon kişidir. Ankara ilinde genel olarak karasal iklim görülmektedir.

Ankara’nın 1970-2011 Yılları Arasındaki Ortalama İklimsel Özellikleri

MGM verilerine göre hazırlanan yukarıdaki çizelgede görülen 1970-2011 yılları arasındaki en düşük sıcaklık -21.5°C olarak 1985 yılı Şubat ayında, en yüksek sıcaklık 40.8°C ise 2000 yılı Temmuz ayında tespit edilmiştir. Ancak 1970-2011 yılları arasındaki ortalama en düşük aylık ortalama sıcaklık  -3.0°C ve en yüksek aylık ortalama sıcaklık 30.3°C olarak bulunmuştur.

Yapılan araştırmalarda, -18°C ve 24°C aralığındaki sıcaklıklarda açıkta besicilik yapılabileceğini ancak özellikle yüksek enerji içerikli besinler ile beslenen sığırların 32°C’den yüksek sıcaklıklarda sıcaklık stresi gösterdikleri bildirilmektedir. Bu nedenle Ankara’nın genel iklim koşulları gölgelikli açık ahırda besicilik yapmaya elverişlidir. Ankara şartlarında farklı barındırma sistemlerinin sığırların besi performansına etkileri üzerine yapılan farklı çalışmalar da bunu doğrulamaktadır.

Çubuk ilçesinin genel iklimi, Orta Anadolu’nun karasal iklimi ile Karadeniz bölgesinin nemli iklimi arasında bir geçiş özelliği göstermektedir. Çubuk ilçe merkezinde 401 mm olan yağış miktarı kuzeye doğru gidildikçe 448 mm'ye kadar çıkmaktadır. Yağış miktarı yaklaşık 360 mm olan Ankara iline göre Çubuk ilçesinin ortalama yağış miktarının daha fazla olduğu görülmektedir. En yağışlı zaman, 590 mm ile mayıs ayıdır. İlçenin yaz sıcaklık ortalaması 17°C, kış sıcaklık ortalaması 0°C civarındadır. Yıllık ortalama sıcaklık ise yaklaşık 10°C’dir.

Adrese dayalı nüfus kayıt sistemi sonuçlarına göre 2011 yılı itibariyle Çubuk'ta yaşayan kişi sayısı 82.156’dır. Hayvancılık Çubuk ilçesinin en büyük gelir kaynaklarından birini oluşturmakta olup ilçenin hemen hemen tüm köylerinde hayvancılık yapılmaktadır. İlçe ayrıca Ankara ili ve çevresindeki en büyük hayvan pazarına sahiptir.

Akkuzulu Köyünün Yerleşim Haritası

Akkuzulu, Çubuk’un en büyük köyüdür. Ankara iline 46 km, Çubuk ilçesine 9 km uzaklıktadır. Köyün; batısında Çubuk ilçe merkezi, güneyinde Cücük, güneybatısında Taşpınar ve Sünlü, kuzeybatısında Kargın, Ömercik ve Deliviran, kuzeydoğusunda Karadana ve Kapaklı, doğusunda Küçük Ali ve İmam Hüseyin köyleri vardır.

Akkuzulu Köyünün Kuşbakışı Görünümü

Köyde arsaların m² fiyatları köy merkezine ve ana yollara yaklaştıkça ortalama 9 TL’ye kadar çıkmakta, uzaklaştıkça 4 TL’ye kadar düşmektedir. Proje 12.000 m² alan üzerine uygulanacağı için arsa alım maliyeti olarak 100.000 TL ayrılmasına karar verilmiştir. Alınacak olan arsaya yapılacak ahırın planı ve maliyeti gelecek yazıda anlatılacaktır.

Not: Bu yazıdaki sayısal değerler, 2012 yılında hazırlamış olduğum sığır besiciliği fizibilite raporundan alınmış olup, güncel verileri içermemektedir.
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder