Kuş eğitimi için 5 temel öneri - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Kuş eğitimi için 5 temel öneri


Daha önce bir köpek sahibi olduysanız, muhtemelen ona otur, kalk ve gel gibi tüm temel bilgileri öğreterek eğitim verdiniz. Evcil kuşunuz için de aynısını yapmanız gerektiğini biliyor muydunuz? Papağanlar için eğitim kursları bulmak zor olabilir, ancak bunun sizi durdurmasına gerek yok! Kuşunuzu eğiterek, hangi davranışları sevdiğinizi ve nasıl davranması gerektiğini öğretebilirsiniz. Bunun da ötesinde, kuşunuz sizi arkadaşı olarak görecek ve sizi iyi şeylerle ilişkilendirmeyi öğrenecektir.

1. İstenilen Davranışları Hemen Ödüllendirin

Papağanınız veya muhabbet kuşunuz, parmağınızın üzerine çıkmak gibi istenen bir davranışı gerçekleştirdiğinde, kuşunuzu hemen ödüllendirmelisiniz. Yemek ödülünüzü verirken kuşunuza sözlü övgülerinizi de esirgememelisiniz; örneğin, “cici kuş” diyebilirsiniz. Püf nokta ödülün anında verilmesidir. Kuşunuz, “eğitmenim bunu istedi, ben yaptım ve hemen ödüllendirildim” diye anlar ve size bağlanır. Bir davranış bu şekilde tekrarlarla yerleşir.

2. Kuşunuzun Başka Yerde Bulamayacağı Ödülleri Kullanın

Bir kuşun yeni şeyler öğrenmesi için hiçbir şey, sevdiği yiyecekler kadar motive edemez. Onu motive edebilmek için her zaman ulaşabileceği yiyecekler yerine daha çok hoşuna gidecek besinleri sunmanız gerekir. Öyleyse, nasıl özel bir ikram yapabilirsiniz? Öncelikle kuşunuzu özel ilgi gösterdiği favori bir yiyeceği belirlemeniz gereklidir. Her kuşun özellikle daha çok sevdiği bir şey vardır… Örneğin bu, büyük bir papağanı cezbeden, kabuğundan çıkmış çam fıstığı olabilir. Sevdiği gıdanın nadir bulunmasını sağlamak değerini daha da arttıracaktır. Çünkü en sevdiği gıdaya her zaman ulaşabilirse, ödül değerini kaybedebilir.


3. Eğitim İçin Seçtiğiniz Ödülleri Küçük Miktarda Verin

Mükemmel eğitim ödülünü bulduğunuzda, onu küçük parçalara ayırın. Çünkü kuşunuzun ödüllerini, yeterince hızlı bitirmesi gerekir, böylece eğitime geri dönebilirsiniz. Bu, papağangillerin dikkat süresi gerçekten kısa olduğu için önemlidir. Ödül fazla olduğunda eğitimi bırakıp yemeye konsantre olabilirler.

4. Egzersiz Sürenizi Uzun Tutmalısınız

Evcil kuşunuz gün boyunca eğitilebilir. Bununla birlikte, derslerin gerçekten derinleşmesini istiyorsanız, sabah saatleri diğer zamanlardan daha iyidir. Çünkü bütün gece uyudukları için zihinleri tazelenmiştir ve yeni şeyler öğrenmeye hazır hale gelmiştir. Akşam saatlerinde ise huysuz, yorgun bir kuşa yeni bir şeyler öğretmek daha zordur. Eğitime hazır olup olmadığını anlamak için kuşunuzun vücut dilini izleyin. Kuşunuzdan bir şey yapmasını istediğinizde dönüp esnemeye veya yumuşamaya başlarsa, bunlar sizi dikkatle izlediğinin işaretleridir.

5. Eğitim İçin Doğru Ortamı Seçin

Nerede eğitim verdiğiniz çok önemlidir. Kuşunuzun odaklanmasına yardımcı olmak için dikkat dağıtıcı olmayan bir yer seçin. Örneğin, kuş kafesi çoğu zaman doğru yer değildir, çünkü ondan yapmasını istediğiniz şey yerine oyuncakları ve kuş yemi ile daha çok ilgilenecektir. Bunun yerine bir kuş eğitim standı belirleyin. Stant, sadece eğitim sırasında odaklanmalarına yardımcı olmakla kalmaz, gördüklerinde heyecanlandıkları yerdir. Çünkü o stantta oyunlar ve harika ödüller olduğunu düşünüyorlar.
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder