Köpekler için zehirli olabilecek 10 şey - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Köpekler için zehirli olabilecek 10 şey


1. Yiyecekler (Çikolata, ksilitol ve üzüm / kuru üzüm)

Hepimiz çikolatanın köpekler için zehirli olduğunu duymuşuzdur. Bazılarımızın bilmeyebileceği şey, özellikle sakızlar ve birçok şekersiz gıdada tatlandırıcı olarak kullanılan ksilitolün de köpekler için oldukça toksik olduğudur. Küçük miktarlarda yutulduğunda bile, kan şekerinde hayati bir düşüşe ve hatta karaciğer yetmezliğine neden olabilir. Üzüm ve kuru üzüm, köpekler için en zehirli yiyecekler arasındadır ve böbrek yetmezliğine neden olabilir.


2. Böcek İlaçları (Spreyler ve böcek yemleri)

Özellikle gül bakım ürünlerinde bulunan ve küçük miktarlarda bile yaşamı tehdit edebilen organofosfat içeren ürünlere karşı dikkatli olmanız gereklidir.

3.  Fare Zehiri

Fare zehirinin köpeğiniz için toksik olduğu çok açıktır. Köpeklerde iç kanama, böbrek yetmezliği, şiddetli kusma ve şişkinlik gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Esas dikkatli davranmanız gereken husus ise köpeğinizin, zehirlenerek ölmüş kemirgenleri yiyerek de zehirlenebilecek olmasıdır.

4. NSAI İlaçlar (İbuprofen ve naproksen gibi steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar)

Non-steroidal antienflamatuar ilaçlar, mide-bağırsak ülserlerine ve böbrek yetmezliğine neden olabilirler. Bir veteriner hekim tarafından tavsiye edilmedikçe bu ilaçları köpeğinize asla vermeyin.

5. Ev Temizleyicileri

Bunlar çocuklar için ne kadar tehlikelilerse evcil hayvanlarınız için de o kadar tehlikelilerdir. Temizlik maddelerinin ambalajlarında yazan "doğal" kelimesinin tam olarak güvenli olduğu anlamına gelmediğini unutmamak gerekir.

6. Beşeri Antidepresanlar

Reçeteli ilaçlarla zehirlenen köpeklerin büyük bir kısmı antidepresanlar ile zehirlenmektedir. Yutulduğunda köpeklerde sedasyon, koordinasyon eksikliği, ajitasyon, titreme ve nöbet gibi nörolojik sorunlara neden olabilirler.


7. Gübreler (Kemik unu ve kan unu dahil)

Gübrelerle ilgili temel sorun, bir köpek için iştah açıcı kokusu olması ve muhtemelen tadının güzel olmasıdır. Bununla birlikte, gübrenin yutulması ciddi pankreatite neden olabilir veya midede gastrointestinal sistemi tıkayan bir yapı oluşturabilir.

8. Asetaminofen (Parasetamol) 

Diğer ilaçlar gibi, asetaminofen de köpeklerde ciddi karaciğer yetmezliğine neden olabilir. Ayrıca göz kuruluğuna da sebep olabilir. Köpeklerden bahsetmişken, kediler için tek bir parasetamol tabletinin dahi ölümcül olabileceğini de hatırlatmakta yarar var.

9. Amfetamin 

Özellikle insanlarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunu tedavi etmek için kullanılan ilaçlar güçlü uyarıcılar içerirler. Köpekler tarafından çok az miktarda yutulsa bile yaşamı tehdit eden titreme, nöbet, yüksek vücut ısısı ve kalp problemlerine neden olabilirler.

10. Etilen Glikol (Antifriz)

Araçlarda yaygın olarak kullanılan antifriz köpekler için oldukça zehirlidir. Özellikle çekici bir tat ve kokuya sahip olduğu için köpekler tarafından içilebilmektedir. Kusma, aşırı salya salgılama, artan su içme isteği ve idrar gibi belirtilerle kendini belli eder. Ciddi böbrek yetmezliği ve ölümle sonuçlanabilir.  

Köpeklerin zehirlenmesini önlemenin en iyi yolu dikkatli olmaktır. Evinizi, sanki bir bebek varmış kontrol altında tutmalısınız. İlaçları köpeklerin ulaşamayacağı yüksek dolaplara koymalısınız. Çöp kutunuzun kapağının sıkıca kapalı olduğundan emin olmalısınız. Mümkün olduğu sürece köpeğinizi evde yalnız bırakmamalısınız. Ayrıca dışarıda zaman geçirirken zehirli bitkilere karşı dikkatli olmalısınız. Hastalandıklarında asla insan ilaçları ile tedavi etmeye çalışmamalı, veteriner hekime danışmalısınız.
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder