Kedi ırkları: Siyam kedisi - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Kedi ırkları: Siyam kedisi


Dünyanın en eski kedi ırklarından biri olan Siyam kedisi, 1800'lerin sonlarında Tayland'dan (eski adıyla Siyam) dünyaya yayıldıktan sonra büyük ilgi gördü. Krem rengi kürkleri, uzun kolları ve etkileyici gözleri ile Siyam kedisi ailenizin eğlenceli, sosyal ve çok zarif bir üyesi olabilir. Eve geldiğinizde miyavlayarak sizinle konuşmaktan mutlu olan bu zarif canlılar, ne zaman isterseniz oynamaya hazırdır!

Tarihçe

Siyam kedisinin kökenlerini anlatan pek çok efsane vardır, bunların en bilineni, siyam kedisinin atalarının Tayland’daki kutsal tapınak kedileri olduğudur. İlginç görünümü ve davranışları, bu kedinin kraliyet ailesi tarafından da beğenilmesine neden olmuştu. Kraliyet ailesinin bir üyesi öldüğünde, bir Siyam kedisinin bu kişinin ruhunu alacağı düşünülüyordu. Kedi daha sonra bir tapınağa gidecek ve hayatının geri kalanını rahatlık ve huzur içinde geçirecekti. Bu kedilerin büyüleyici özelliklerini anlatmaya çalışan başka efsaneler de vardır. Kraliyet vazosunu korumakla görevli bir Siyam kedisinin kuyruğu etrafında dönmekten ve ona yoğun bir şekilde bakmaktan, gözlerinin şaşı olduğu anlatılır. Yine bir başka efsanede ise, Siyam kedilerinin kraliyet prensesine ait yüzükleri kuyruklarına geçirerek korudukları söylenmektedir.

Geçen yüzyıllarda hem kendi ülkelerinde hem de dünyada popüler evcil hayvanlar haline geldiler. 1900'lü yıllardan itibaren çeşitli kedi gösterilerine katılan Siyam kedileri, günümüzde "kısa tüylü kedi" denilince, akla ilk gelen ırklar arasında yerini aldı. Köklü ırkları sayesinde birçok yeni ırkının da doğmasına yol açtılar. Bunlardan bazıları; Himalaya, Oriental, Tonkinese, Balinese ve Havana kedileridir. 

Fiziksel Özellikleri

Siyam kedisinin etkileyici derecede büyük kulakları ve çekici mavi gözleri vardır. Şık ve zarif vücudunu ince kürkü belirginleştirir. Üçgenimsi yüzü, uzun bacakları ve yüksek sesli miyavlamaları dikkat çeker. Kulağında, yüzünde, ayaklarında ve kuyruğunda, açık renkli vücuduna zıtlık oluşturan koyu renkli bölümleri bulunur. Bu koyu renkli bölümleri, sıcağa duyarlı enzimlerin etkileşimleri meydana getirir. Bu nedenle sıcak iklimlerde yaşayan yetişkin siyam kedileri, soğuk iklimlerde yaşayanlardan daha açık bir kürke sahip olurlar. Çok sayıda farklı renk ve desen kombinasyonu bulunmakla birlikte; fok rengi, mavi, çikolata ve leylak olmak üzere dört tip geleneksel rengi vardır. 


• Ağırlık: Erkekler 3.5-5.5 kg; dişiler 2.5-4 kg.
• Uzunluk: 30-35 cm.
• Ömür: 11 ila 20 yıl arasında (ortalama 15 yıl)
• Kürk tipi: Kısa
• Renk: Yüzleri, kulakları, patileri, arka ayakları ve kuyrukları siyahtan pembemsi griye varan renklerde olabilir. Yavru siyamlar doğuşta krem veya beyaz renkte olurlar ve ilk aylarda vücutlarının çeşitli bölgelerinde görünür hale gelen koyu renkli bölümler gelişir. Dört haftalık olunca bu bölgelerin renkleri daha belirgin hale gelir. Yaşı ilerledikçe renkleri koyulaşmaya devam eder. 
• Göz rengi: Canlı mavi
• Kulaklar: Geniş ve sivri uçlu

Kişilik ve Mizaç Özellikleri

Büyük ölçüde insanlarla arkadaşlığa dayanan, sosyal mizaca sahiptir. Genellikle eğlencelidirler ve kucakta dolaştırılmayı severler. İnsanlar ile farklı tonları olan miyavlamaları ve mırıltı sesleriyle iletişim kurarlar. Sakin tabiatları sayesinde bir apartman dairesindeki hayata uyum sağlamakta hiç zorluk çekmezler. Küçük çocuklara karşı hoşgörülüdürler. Çoğu siyam kedisi, insanlarla oynarlarken tırnaklarını kapatır, bu yüzden onların patileri tarafından tırmalanmak az rastlanılan bir olaydır. Sıkıldıkları zaman sadece ortalıktan kaybolurlar, can sıkıntılarını önlemek için çok sayıda oyuncağa ihtiyaç duyabilirler. Tırmanmayı severler ve kolayca yüksek yerlere atlarlar. Bununla birlikte, yalnızlıktan hoşlanmazlar, sevgi, sabır ve gerekli özen gösterildiğinde ideal bir arkadaş haline gelirler. Siyam kedileri çok zekidirler, fakat bu kolay eğitilebilecekleri anlamına gelmez. Diğer kedi ırklarında olduğu gibi her Siyam kedisinin farklı bir karakteri vardır.

Siyam Kedisinin Bakımı

Her evcil hayvan gibi, Siyam kedileri de özel bakıma ihtiyaç duyarlar ve kişisel ihtiyaçlarını anlamak önem taşır.

Bakım: Siyam kedileri tüy döker mi? Evet dökerler. Ancak Siyam kedileri kısa tüyleri olan kedilerdir, bu nedenle tüy döktükleri diğer ırklarda olduğu kadar fark edilmez. Tüylerinin haftada birkaç kez fırçalanması gerekir. Tırnaklarını düzenli olarak kestirmeleri (ayda bir kez yeterlidir) ve mümkünse dişlerini her gün fırçalamaları gerekir.

Beslenme: Irka özel kedi mamaları mevcut olsa da, Siyam kedilerinin çok özel bir diyet gereksinimleri yoktur. Ancak yaşına uygun mamayı verdiğinizden emin olmalısınız. Küçük bir yavru kedi ile yetişkin kedinin ihtiyaç duyduğu besinler aynı değildir.


Dikkat Edilmesi Gereken Sağlık Sorunları

Siyam ırkında yaygın olduğu bilinen çok sayıda sağlık sorunu olmasına rağmen, ortaya çıkabilecek hastalıklar farklı aile soylarına göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle kedinizin ailesinin geçmişini bilmek önemlidir. En yaygın sağlık sorunlarından biri karakteristik görünümleriyle ilgilidir, yüzlerinin açısal şekli ve diş problemlerinin sıklığı nedeniyle sinüs ve solunum sorunlarına daha yatkındırlar. Bu sebeple kedinizin dişlerini nasıl fırçalayacağınızı bilmeniz önemlidir.

Birçoğu bununla başa çıkmış gibi görünse de, Siyam kedilerinin sahip olduğu şaşı gözler de onlar için bazı sorunlara neden olabilir. Ayrıca bir başka göz sorunu olan progresif retinal atrofi (PRA), etkilenen kedilerde körlüğe yol açabilen ilerleyici bir genetik bozukluktur. Görme sorunları 4 haftalıkken başlayabileceği gibi 12 yaşına kadar da ortaya çıkmayabilir, ne yazık ki kesin bir tedavisi yoktur.

Siyam kedilerini etkilediği bilinen bir diğer genetik sorun ise cilt ya da kıl renginin açılmasına neden olan vitiligodur. Zamanla ilerleyici olabilir, burun ve ayak tabanları en çok etkilenen bölgelerdir. Genç dişi kedilerde daha yaygın görülür. Tedavisi yoktur, neyse ki sadece kozmetik bir sorundur.
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder