Kedi ırkları: British shorthair - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Kedi ırkları: British shorthair


British Shorthair, kısa, yoğun ve su geçirmez tüylere, kalın bacaklara ve küt uçlu bir kuyruğa sahip, güçlü görünümlü büyük bir kedidir. Kısa, kalın bir boynunun üzerinde geniş bir yüze ve büyük yuvarlak gözlere sahiptir. Kedi dünyasının Bulldog'u olarak tanımlanabilir. Kulaklar geniş ve yuvarlaktır, bıyık pedleri dolgundur. Shorthair'e ağız yapısı gülümseyen bir pelüş oyuncak görünümü verir. Sanılanın aksine tüm ırk üyeleri mavi renkte (aslında daha çok orta ila koyu gri) değillerdir. Daha açık farklı renkler, tekir veya patiska desenlerde olabilirler. Çoğu kedi ırkına kıyasla yavaş gelişen bir ırktır. Tam fiziksel gelişimlerini yaklaşık 3 yaşında tamamlarlar. Evcil kediler arasında fazla alışılmadık şekilde cinsel dimorfizm gösterirler; erkekler ortalama 4.1-7.7 kg’a ulaşırken, dişiler 3.2-5.4 kg. ağırlığa ulaşırlar.

Tarihçe

British Shorthair'in kökeninin MS 1. yüzyıla kadar uzandığı düşünüyor ve bu da onu dünyadaki en eski kedi ırklarından biri yapıyor. Shorthair'in Britanya'ya gelişi, genellikle Roma İmparatorluğu döneminde meydana gelen Roma istilalarına bağlıdır. Aslında, modern ıslah programı sonucunda bu günkü ırk özelliklerini kazanmıştır. Adından da anlaşılacağı gibi, bu ırkın ıslahı İngiltere'de başlamıştır. 19. yüzyılın ikinci yarısına kadar, Britanya'da genellikle “moggy” olarak adlandırılan, ortalama bir evcil kediyken, yapılan ıslah çalışmalarından sonra büyük popülerlik kazanmıştır.

Kişilik ve Mizaç

Kolay eğitilebilen, uyum yetenekleri fazla olan kedilerdir. Başlangıçta mesafeli olsalar da insanlara aşina olduktan sonra yakın bağlar kurarlar. Sadece bir kişiye değil, ailenin tüm üyelerine sadakat gösterirler. Evdeki değişikliklere kolay adaptasyon sağlar, çocuklarla iyi anlaşırlar. Shorthair'inizin iyi huylu bir karaktere ve doğru davranış kalıplarına sahip olmasını bekleyebilirsiniz. Bağımsız bir doğası vardır ve fazla ilgilenilmediğinde bile iyi gelişir. Elde taşınmayı fazla sevmezler. Sesini yalnızca sahibinden bir şey istediğinde çıkardığı için sessiz kediler olarak bilinirler.


Bakım ve Sağlık

British Shorthair'in ortalama 14 ila 20 yıllık bir ömrü vardır, ancak bu doğrudan sağlıklarına bağlıdır. Özellikle, obezite riski nedeniyle dikkatli beslenmesi gereken bir kedi ırkıdır. Çünkü zamanının çoğunu dinlenerek geçirmeyi tercih eder, bu nedenle kalori yakma fırsatı bulamaz. Shorthair'inizi beslemeniz gereken mükemmel protein ve karbonhidrat miktarı hakkında sorularınız varsa, veteriner hekiminiz bir diyet planı oluşturmanıza yardımcı olabilir. Potansiyel sağlık sorunları arasında ayrıca polikistik böbrek hastalığı ve hipertrofik kardiyomiyopati bulunur.

Hipertrofik kardiyomiyopati, kalp kasının kalınlaşarak pompalanan kan miktarını sınırlaması sonucu kanın pıhtılaşmasına ve sağlık sorunlarına yol açar. Ultrason, EEG ve röntgen yoluyla tespit edilebilir. İlaçlar hastalığın ilerlemesini hafifletebilir ve yavaşlatabilir. Araştırma sonuçlarına göre, hipertrofik kardiyomiyopatinin Shorthair erkeklerde görülme ihtimali, dişilerden yaklaşık 10 kat daha fazladır.

Polikistik böbrek hastalığı, kedinin böbreğinde organ yetmezliğine neden olan bir kist oluşumuyla karakterizedir. Genetik test veya ultrason yoluyla tespit edilebilir. Polikistik böbrek hastalığının tedavisi yoktur, ancak etkilerini ve ilerlemesini hafifletebilecek ilaçlar vardır. Shorthair’lerde polikistik böbrek hastalığının genetik taşıyıcı frekansı giderek düşmekle birlikte yaklaşık %1 seviyesindedir.
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder