Bir kedinin ruh hali nasıl anlaşılır? - Onur Çelikörs
Kedi Köpek Süt Sığırı At

Bir kedinin ruh hali nasıl anlaşılır?


Kedilerin ruh halleri var mıdır? Tabii ki vardır! Kediler, heyecanlı ve mutludan stresli ve üzgüne kadar çeşitli ruh hallerini sergileyebilirler. Belki bir gün kedinin davranışsal ipuçlarını analiz eden bir cihaz geliştirilir ve böylece kedilerimizin tam olarak ne hissettiğini bilebiliriz. Ancak bu teknolojiye sahip olana kadar, kedinizin ruh halini anlamak için kedilerin vücut dilini ve seslerini nasıl anlayacağınızı öğrenmeniz gerekebilir.

Kediler, kuyruklarından kulaklarına ve gözlerine kadar tüm vücutlarını iletişim kurmak için kullanırlar. Kedi vücut dili karmaşık olabilir ancak, birkaç genel işaret, kedinizin ne düşündüğünü ve nasıl hissettiğini çözmenize yardımcı olabilir. Ancak, her kedinin bir birey olduğu aklınızda olsun, çünkü birazdan okuyacağınız ruh hallerinden bazılarını sergileme biçimleri kendilerine özgü olabilir.

Rahatlamış Kedi


Kediler, çoğu zaman rahat ve mutlu hissetmelidir.

Vücut: Rahatlamış bir kedi, genellikle arka ayakları dışa doğru açılmış şekilde yan veya sırt üstü yatar.

Kuyruk: Kuyruğunu çoğunlukla sabit tutar.

Gözler: Göz kapakları tamamen kapalı veya kısmen kapalı olabilir. Bir kedi size kısmen kapalı gözlerle baktığında ya da yavaşça göz kırptığında bu bir iltifattır. Çünkü, siz onun etrafındayken, tetikte olmayacak kadar size güvendiğini gösterir.

Kulaklar: Rahatlamış bir kedinin kulakları düz pozisyonda yukarıyı ve ileriyi gösterir.

Davranış: Mutlu bir kedi genellikle kendisini veya sizi rahat bir şekilde tımar eder. Patisiyle yoğurma hareketi yapabilir.

Mutlu Kedi
 

Mutlu bir kedi, rahatlamış bir kediden biraz daha aktif olacaktır.

Vücut: Tüylerini dikleştirmeden, yavaş ve rahat bir şekilde, sırtlarını bükerek size sürtünürler.

Kuyruk: Kuyrukları genellikle düz durur, kuyruklarındaki tüyler de kabarık değildir. Kuyruklarının ucu, soru işareti gibi kıvrılmış da olabilir.

Gözler: Yavaşça size göz kırpabilir ve başıyla size sürtünebilirler.

Kulaklar: Mutlu bir kedi kulaklarını yukarı kaldırır ve yönü ileriyi gösterecektir.

Davranış: Evdeki diğer kedileri, köpekleri veya insanları mutlu bir şekilde selamlarken miyavlayacak veya mırıldanacaktır.

Oyuncu / Meraklı Kedi
 

Eğlenceli ve meraklı bir kedinin etrafta olması çok eğlencelidir.

Vücut: Oyunda görülen vücut dilinin çoğu, avlanan bir kedininkine benzer.

Kuyruk: Kuyrukları heyecanla titreyebilir. Başka bir kedi veya insanla oynuyorsa, arkadaş canlısı olduğunu belirtmek için dik de tutabilir.

Gözler: Oyuncu bir kedi, oyuncak veya lazer ışığı gibi bir nesneye dikkatle odaklanır.

Davranış: Bazı kediler oynarken cıvıltılı sesler çıkarırlar, ancak genellikle sessizdirler. Takip etme, çömelme, zıplama, patiyi kaldırma, ısırma ve arka bacaklarıyla tekmeleme gibi avlanma davranışları gösterebilirler. Kulaklarını düzleştirmesi, hırlaması veya tıslaması, oyunun hayal kırıklığına ya da öfkeye dönüştüğünü ve artık durmanız gerektiğini gösterebilir.

Stresli / Korkmuş Kedi
 

Stresli veya korkulu olan bir kedi genellikle saklanır, çünkü içgüdüleriyle strese neden olan şeyden kaçmak ister. Ancak bu bir seçenek değilse, vücut dilini kullanarak bir sorun olduğunu gösterecektir.

Vücut: Çömelmiş veya gerilmiş vücut pozisyonunda olabilirler. Bir kedinin korktuğunu gösteren kesin bir işaret de sırtlarındaki tüyleri kabartması, daha büyük görünmek için sırtını bükmesi ve kuyruğunu kaldırmasıdır. Ayrıca korktukları şeyi kaçırmak için tıslayabilirler.

Kuyruk: Kuyrukları titriyor olabilir.

Gözler: Göz bebekleri büyümüştür.

Davranış: Stresli kediler, tuvalet alanının dışında idrar yapabilir ve dışkılayabilirler. Kulakları, başı ve kuyruğu aşağıda olacak şekilde yürüyebilirler.

Kızgın / Agresif Kedi


Bazen kedilerdeki öfke ve saldırganlık, birini tırmalamış veya ısırmış olana kadar anlaşılmayabilir. Bazı kedilerin sinirlenme eşikleri düşüktür. Stresli olduklarında ya da korktuklarında öfkeleri hızla artabilir, ancak neye dikkat edeceğinizi bilirseniz, verecekleri uyarı işaretlerini fark edebilirsiniz.

Vücut: Kediler saldırmadan önce bir süre tepkisiz kalabilirler.

Kuyruk: Kuyruğunu sinirli olduğu zaman düz tutacaktır.

Gözler: Saldırganlıklarını yönelttikleri şeye büyük dikkatle bakarlar.

Kulaklar: Kulakları arkaya yaslanmıştır. Dişlerini gösteren ve tıslayan kedi, öfkeli bir kedidir.

Davranış: Kediler hırlayarak, tıslayarak ve hatta bağırarak öfke ve saldırganlık gösterirler.

Kedinizin bu davranışları sergilediğini fark ettiğinizde, sakince uzaklaşmalı ve ona sakinleşmesi için zaman vermelisiniz. Bu vücut dilini gösteren bir kediye asla yaklaşmamalısınız, çünkü kediniz sizi yaralayabilecekleri konusunda uyarmaktadır. Kedi ısırıkları, bir kedinin ağzında bulunan mikroorganizma türleri nedeniyle çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle, bir kedi tarafından ısırıldığınızda veya çizildiğinizde hemen tıbbi yardım almanız gereklidir.

Hasta / Yaralı Kedi


Bir kedinin ne zaman hastalandığını veya yaralandığını anlamak çok zor olabilir. Kediler yırtıcı bir türdür, ancak aynı zamanda diğer birçok türün de avıdırlar. Bu nedenle zayıflıklarını, hastalıklarını ve yaralarını çok iyi gizlerler. Durumları ağırlaşana kadar tıbbi yardıma ihtiyaç duyduklarını bilemeyebilirsiniz.

Kedinizin hasta olabileceğine dair belirtiler şunlardır:
- Yiyeceklere veya suya ilgisizliği,
- Uzun süre saklanması (özellikle sosyal bir kediyse),
- Farklı yerlere idrar yapması veya dışkılaması,
- Ağzı açık nefes alması (nefes nefese kalması),
- Bağırma / inleme benzeri sesler çıkarması,
- Topallaması.

Bu işaretlerden herhangi birini fark ederseniz, veteriner hekiminize başvurmanız gerekli olabilir.
Yayını paylaş:
author

Hakkımda

Ben Veteriner Hekim Onur Çelikörs, 1989 yılında Ankara'da dünyaya geldim. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 2011 yılında mezun oldum ve yüksek lisansımı 2014 yılında Zootekni Anabilim Dalı'nda tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde başladığım Veteriner Hekimliği eğitimimi 2020 yılında tamamladım. Bu web sitesinde hayvan sağlığı ve hayvansal üretim konularında yazılarımı yayınlıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder